Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неяснотите за Брекзит са много, всичко е в ръцете на Лондон

Ние имахме позитивни очаквания за  Брекзит и когато ЕС сключи споразумението с Тереза Мей и после се видя, че то няколко пъти беше отхвърлено от Парламента. През следващите дни ще видим дали г-н Джонсън ще има мнозинство за тази сделка, заяви евродепутатът Андрей Ковачев.  

Точните подробности за това как ще се третира Северна Ирландия, какви данъци и такси ще се събират и какви правила ще важат за нея, особено за ДДС, ще стана ясни през следващите дни. Отново всичко е в ръцете на парламента в Лондон, който трябва да реши дали иска сделката или не.

 Много пъти сме казвали, че съжаляваме, че изобщо има Брекзит, защото той беше базиран на манипулациите преди референдума, за това че  Великобритания ще бъде по-добре без ЕС.

Ковачев прогнозира, че лейбъристката опозиция ще бъде против, част от управляващите депутати няма подкрепят сделката, както и предишния път не подкрепиха сделката на  Мей и че на Джонсън сега няма да му стигнат около10-15 гласа, част от които той в следващите часове  трябва да успее да убеди.

По думите на Ковачев, много са неясните детайли за това, какво точно е договорено и как ще бъде изпълнявано в реалния живот. 

Най-важното е самите депутати в Лондон да бъдат убедени и да разберат какво е договорено, както и дали ще се съгласят да подкрепят такава  трудна за контролиране конструкция за стоките, идващи от трети страни в Северна Ирландия  и продължаващи след това към ЕС. Това и досега бе препъникамъкът за Брекзит.

Централен Лондон не желае,  или неговият елит, който управлява,  не желае да бъде в митническия съюз на ЕС. Но в същото време не желае и да има граница между Северна Ирландия и Република Ирландия. Това са трудно съвместими неща. Тази дилема не е лесна за решение. Или искаш, или – не, но не и двете неща едновременно.

Поуките, които трябва да изведе ЕС покрай Брекзит, са за  по-добра комуникация, ясни правила за информацията, която се получава. Ако сега имаше второ допитване до британските граждани за Брекзит, вероятно то щеше да е в полза на ЕС. Примерът е много лош, налице е едно скарано общество и съседи, които са разединени. Във Великобритания бе нарушен душевният мир и това не трябва да се повтаря на други места.

Ковачев подчерта още, че България винаги е била за стартиране на преговорите за интеграцията на Северна Македония и Албания и те да бъдат завършени успешно, когато тези страни изпълнят условията за преговорите  и решат проблемите наследени от тоталитаризма и насажданата омраза на полуострова.

Чуйте повече от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44