Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неяснотите за Брекзит са много, всичко е в ръцете на Лондон

Ние имахме позитивни очаквания за  Брекзит и когато ЕС сключи споразумението с Тереза Мей и после се видя, че то няколко пъти беше отхвърлено от Парламента. През следващите дни ще видим дали г-н Джонсън ще има мнозинство за тази сделка, заяви евродепутатът Андрей Ковачев.  

Точните подробности за това как ще се третира Северна Ирландия, какви данъци и такси ще се събират и какви правила ще важат за нея, особено за ДДС, ще стана ясни през следващите дни. Отново всичко е в ръцете на парламента в Лондон, който трябва да реши дали иска сделката или не.

 Много пъти сме казвали, че съжаляваме, че изобщо има Брекзит, защото той беше базиран на манипулациите преди референдума, за това че  Великобритания ще бъде по-добре без ЕС.

Ковачев прогнозира, че лейбъристката опозиция ще бъде против, част от управляващите депутати няма подкрепят сделката, както и предишния път не подкрепиха сделката на  Мей и че на Джонсън сега няма да му стигнат около10-15 гласа, част от които той в следващите часове  трябва да успее да убеди.

По думите на Ковачев, много са неясните детайли за това, какво точно е договорено и как ще бъде изпълнявано в реалния живот. 

Най-важното е самите депутати в Лондон да бъдат убедени и да разберат какво е договорено, както и дали ще се съгласят да подкрепят такава  трудна за контролиране конструкция за стоките, идващи от трети страни в Северна Ирландия  и продължаващи след това към ЕС. Това и досега бе препъникамъкът за Брекзит.

Централен Лондон не желае,  или неговият елит, който управлява,  не желае да бъде в митническия съюз на ЕС. Но в същото време не желае и да има граница между Северна Ирландия и Република Ирландия. Това са трудно съвместими неща. Тази дилема не е лесна за решение. Или искаш, или – не, но не и двете неща едновременно.

Поуките, които трябва да изведе ЕС покрай Брекзит, са за  по-добра комуникация, ясни правила за информацията, която се получава. Ако сега имаше второ допитване до британските граждани за Брекзит, вероятно то щеше да е в полза на ЕС. Примерът е много лош, налице е едно скарано общество и съседи, които са разединени. Във Великобритания бе нарушен душевният мир и това не трябва да се повтаря на други места.

Ковачев подчерта още, че България винаги е била за стартиране на преговорите за интеграцията на Северна Македония и Албания и те да бъдат завършени успешно, когато тези страни изпълнят условията за преговорите  и решат проблемите наследени от тоталитаризма и насажданата омраза на полуострова.

Чуйте повече от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20