Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В здравеопазването са необходими радикални промени

Един от водещите уролози - проф. д-р Иван Дечев  бе отличен от БЛС на тържествената церемония "Лекар на годината 2019" , която се състоя в София,  с два приза – на регионално ниво за лекар на годината от БЛС – Пловдив и на национално –  отличие за дългогодишна дейност в областта на медицината и за активен принос развитието на специалността.

И двете награди са стойности за мен, защото са оценка за моята медицинска и преподавателска дейност. Двете не ги разделям, защото  ежедневнието ми е свързано с тях., заяви в ефира на радио Пловдив проф. Дечев.

В системата на здравеопазването има напластени с години проблеми и за решаването им се изискват доста радикални решения.

По повод протестите на медицинските специалисти проф. д-р Дечев изрази скептичност, че заплатите им могат да бъдат увеличени, при условие, че болниците са търговски дружества. 

Трябва да има промяна в статута на здравните заведение. Една от възможностите за повишение на заплатите в момента на медицинските специалисти е увеличението на цената на клиничните пътеки. В момента в България няма глад за лекари в големите градове. В малките ситуацията е различна. Много драматичен е проблемът обаче с медицинските специалисти, с дефицита на медицински сестри, който очертава мрачната картина на здравеопазването в България.

 Моделът за подготовка на медицинските сестри е сбъркан. Прекалено дълъг е процесът им на обучение – 4 години, колкото и на лекарите и тук е необходима промяна. В  други страни по света обучението на медицинските сестри е само 3 години и не се учат толкова излишни предмети.

У нас за получаване на бакалавърска степен учат много излишни неща. Дългият процес на обучение е в ущърб на практическата им работа. Трябва да бъде установен баланс между продължителността на обучението и желанието на медицинските специалисти да остават на работа в България.

Една от причините здравната реформа у нас да не се случва е, че се опитваме да създадем наш български модел, вместо да ползваме опита на други страни.

Независимо обаче от административните проблеми и несполуките в здравеопазването,  българските лекари трябва да се гордеят, че по възможности и знание не отстъпват на западните лекари и предоставят на гражданите добра медицинска помощ.

 Интервюто - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47