Днес в Сочи предстои важна среща между президента на Русия Владимир Путин и президента на Турция Реджеп Ердоган. Според журналиста Мехмед Юмер от сайта obzornews.bg споразумение ще има. Най-важното е да се постигне споразумение между Анкара и Дамаск.
Трябва да изчакаме финализиране на днешната среща в Сочи, да разберем на къде ще повее вятърът. Вчера турският президент Ердоган още веднъж отправи послание, че ще продължат военните действия. Това ще бъде решено на днешната среща, защото вчера външният министър на Русия Лавров заяви, че Русия ще настоява за спогодбата между Дамаск и Анкара от 1998, където ясно се посочва, че при заплаха от терористичната ПКК, която по онова време е в Сирия и организира нападения срещу Турция, ако не бъде прочистена от Дамаск, турските въоръжени сили си запазват правото за военни действия в периметър от 5 километра. Днешната среща ще бъде ключова, защото има такава спогодба.
Мехмед Юмер припомни 2011 година, когато избухна вътрешната война в Сирия. Ердоган е против режима на Башар Асад, дори се кани за три месеца да влезе в Дамаск, и да участва в петъчна молитва. До такава степен е амбициран да подкрепя сирийската свободна армия, която е опозиция на Асад и иска демокрация. После се разбира, че това са групи далече от демокрацията. Отново ще бъде поставен на масата въпросът, официална Анкара и официален Дамаск да седнат и се разберат като цивилизовани държави. Русия е права с този ход от гледна точка на руските интереси, тъй като си осигури влияние в Сирия и достъп до Средиземно море. Остава Путин да настоява за успокояване на военните действия, които Анкара предприе срещу кюрдите в Североизточната част на Сирия. Русия разглежда сирийските кюрди като разклонение на турската ПКК. Путин ще настоява зоната за сигурност да бъде 5 километра.
Споразумение ще има, защото Ердоган каза, че ще пусне 3.5 мил. бежанци и видя, че това работи. Европейските лидери са предпазливи и готови да плащат, като бързо отстъпват пред „султана от Босфора“. Играта е на много високо равнище, Вашингтон и Москва ще решават, кой какво влияние да има. Видяха, че Русия няма да направи крачка назад. Никакви санкции не можаха да я накарат да отстъпи за Крим, Украйна, така и в Североизточната част на Сирия.
На този етап за България няма голяма опасност от бежанска вълна. Тези 13 точки, които Турция подписа със САЩ целят да не се урони престижа на Турция. Те ѝ дадоха шанс, уж под формата на споразумение да прекрати военните действия срещу кюрдите, без да забравяме за американските санкции.
Интервюто с журналиста Мехмед Юмер е в звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..