Есенно пъстъро и динамично е времето, белязано от резултатите за очаквана промяна. След избора да бъдем част от едно уредено политически и социално-битово европейско пространство с правила, какви са резултатите след 12-годишни изпити и упражнения по демокрация. Последният мониторингов доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и напредъка на страната ни отсече: Напредъкът на България е достатъчен, за да се прекрати мониторингът на Брюксел. Тезата тълкуваме в диалог с Любов Панайотова – директор на фондация „Европейски институт“.
Кои са героите в „Следващото поколение“ и защо поискаха да станат част от осветяването на събитията, свързани с предците им – евреи, спасени от народа на България по време на Втората световна война? Събитието е известно на голяма част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него. Избледнява ли хастарът на историята или материалността на преживяното добавя сила към общата памет на човечеството? Преди световната премиера на българо-израелската документална пълнометражна лента „Следващото поколение“ с истински герои – чуйте продуцента Яков Джераси, по чиято идея е създаден филмът.
Международният научен интердисциплинарен форум „Ернст Хофман в България“ с домакинството на ПУ „Паисий Хилендарски“ поставя фокус върху навършващите се 200 години от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър“, придобила литературна слава в европейски мащаб най-вече в България. Галя Митева разговаря с доц. д-р Светла Черпокова от ПУ, член на Хофмановото общество.
На крилете на литературата ще останем и в разговора със Стефан Вълдобрев. Музикантите от „Обичайните заподозрени“ застават зад инициативата за насърчаване на детското четене „Разказвачът на приказки представя“...преди началото й в двора на СУ „Христо Г.Данов“ в Пловдив.
В рубриката „Великите европейци“ е разказът на Пламен Асенов за холандския ботаник Хюго де Фриз, поставил основите за развитие на съвременната генетика..
А гост тази седмица в „Добро утро, Ден“ е Светозар Гледачев.
Честита Коледа! И днес в празничния вариант на утринната програма говорим за традицията, за надеждата и вярата. На втория ден от Коледа, 26 декември, се отбелязва Денят на Бащата. Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. В минутите след 9 часа ще говорим за споделеното бащинство и за желаните промени..
"Точно днес" с издание в празничното утро на Рождество Христово - 25 декември. Дните през годината преминаха в очакване на днешното утро, в очакване на по-добро бъдеще и под знака на все още продължаващите войни по света. Сивотата – оцветихме с добро настроение – и точно тези моменти ще си припомняме. Но преди това празника посрещаме..
На Бъдни вечер светът притихва в очакване. В голямата тишина преди Рождество Христово са стаени бляновете ни за по-добри дни, за повече спокойствие, разбиране и обич. Топлината на дома ни омагьоства с радост от присъствия, разговори, споделени емоции, от които блика сила. Силата да бъде пожеланото от нас, а късметът в питката - да сме искрени и..
Служебният премиер Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли във ваканция, преди да са решили въпроса с бюджета за догодина. Това стана по време на инспекцията му заедно с министъра на енергетиката Владимир Малинов в ПАВЕЦ „Чаира“. Чуйте репортаж от там. В днешното предпразнично предаване ще припомним някои от..
Грижим се за духа и днес говорим за специалното дърво на Бъдни вечер, според българската традиция. Очаквайте и традиционната ни рубрика „Орисници“. Темата, отново, е празнична. Говорим с психолога Мариана Кодинова, за връзката със свещеното място в нас. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев...