Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състояния – бленувани и истински „Точно днес“

Есенно пъстъро и динамично е времето, белязано от резултатите  за очаквана промяна. След избора да бъдем част от едно уредено политически и социално-битово европейско пространство с правила, какви са резултатите след 12-годишни изпити и упражнения по демокрация.  Последният мониторингов доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и напредъка на страната ни отсече: Напредъкът на България е достатъчен, за да се прекрати мониторингът на Брюксел. Тезата тълкуваме в диалог с  Любов Панайотова – директор на фондация „Европейски институт“.

Кои са героите в „Следващото поколение“ и защо поискаха  да станат част от осветяването на събитията, свързани с предците им – евреи, спасени от народа на България по време на Втората световна война?  Събитието е известно на голяма част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него. Избледнява ли хастарът на историята или материалността на преживяното добавя сила към  общата памет на човечеството?  Преди световната премиера на българо-израелската документална пълнометражна лента „Следващото поколение“ с истински герои – чуйте продуцента Яков Джераси, по чиято идея е създаден филмът.

Международният научен интердисциплинарен форум  „Ернст Хофман в България“ с домакинството на ПУ „Паисий Хилендарски“ поставя  фокус върху навършващите се 200 години от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър“, придобила литературна слава в европейски мащаб най-вече в България. Галя Митева разговаря с доц. д-р  Светла Черпокова от ПУ, член на Хофмановото общество.

На крилете на литературата ще останем и в разговора със Стефан Вълдобрев. Музикантите от „Обичайните заподозрени“ застават зад инициативата  за насърчаване на детското четене „Разказвачът на приказки представя“...преди началото й в двора на СУ „Христо Г.Данов“ в Пловдив.

В рубриката „Великите европейци“ е разказът на Пламен Асенов за холандския ботаник Хюго де Фриз, поставил основите за развитие на съвременната генетика..

А гост тази седмица в „Добро утро, Ден“ е Светозар Гледачев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Ден след ден" на 6 февруари

Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..

обновено на 06.02.25 в 14:37

Щастие и безопасност във "Вход свободен"

В поредния февруарски епизод на "Уроци по щастие", разговаряме с психолог Петя Георгиева за предизвикателствата в отношенията.  Споделяме подробности и за предстоящо събитие насочващо вниманието ни към проблемите на пътя. Идеята на  "SAFER Behind the wheel" е да ограничи инцидентите, предизвикани от невнимателно, агресивно, неадекватно шофиране и..

публикувано на 06.02.25 в 09:30

"Точно днес" за задачите и неизвестните

Четвъртък утро на 6 февруари по темите:  възможен ли е ДЗИ по математика, вейпове и тинейджърската мода, боевете между депутатите в НС и красноречието им с неясни мотиви. Нашите събеседници са Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители",  д-р Пламена Стоименова от катедра "Патологична физиология" на Медицински университет - Пловдив,   Страхил..

публикувано на 05.02.25 в 16:17

Ботокс и бойкот в "Ден след ден"

Ботокс е една от най-използваните в последните дни дума.  А и първата тема в следобедната програма е свързана с нея. Какви са рисковете от изполването на ботулиновия токсин, къде може и къде не може да се поставя, ще има ли ефект от проверките, разпоредени от здравното министерството? Определя ли цената качеството за сметка на последствията? Въпросите в..

публикувано на 05.02.25 в 14:59

Притчи за душата и времето във „Вход свободен“

Говорим за първата самостоятелна изложба на талантливата Александрина Фрумусаки, „Притчи за душата“. Този петък, в Пловдив. Гостува ни и Виктор Францес, директор на фондация „Калпатару“. Днес от 18 часа, в Дом на културата „Борис Христов“, е представянето на „Черната книга – медитации за всеки ден“, на Свами Тиртха. Очаквайте и..

обновено на 05.02.25 в 09:35