Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За български евреи разказва филмът "Следващото поколение"

Световна премиера на пълнометражния документален филм „Следващото поколение“  ще се състои в „Лъки -  Дом на киното“, Пловдив. 

Лентата, създадена по идея на Яков Джераси, Цафрир Кохановски и Димитър Гочев,  е заснета в Израел и в България. Героите в документалния проект са наследници на български евреи, спасени по време на Втората световна война. Писателката и журналист Ошрат Котлер е потомка на еврейска фамилия от Пазарджик, а бащата на спрягания за възможен премиер на Израел генерал-лейтенант Габи Ешкенази, е роден в Пловдив. 

Чрез емоционалното пътуване  на героите назад към корените филмът проследява историята на спасяването и биографиите на двете семейства по време на Втората световна война, както и личните им чувства и емоции в търсене на отговори за миналото  и настоящето.

България е единствената държава, която по време на Холокоста успява да спаси близо 50 000 евреи от изпращане в лагерите на смъртта, въпреки че в този период тя е част от Тристранния пакт. Фактът е известен на по-голямата част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него.  

„Следващото поколение“ се посвещава и на 70-годишнината от имиграцията в Израел на 45 000 български евреи от 50 000 еврейска общност на България и е част от програмата „Пловдив – Европейска столица на културата“.  Режисьори на  българо-израелската продукция са Ния Александрова и Айелет Хелер. 

Ние бяхме винаги символ на телрантност. Толерантността е много важна за нас, заяви Яков Джераси – председател на Световната ционистка организация – България, по чиято идея е създаден филмът.

Затова избрахме емблематични герои между тези 45 000 евреи, които емигрираха от България за Израел още през 1949 г. Един от тях е началникът на генералния щаб на Израел генерал-лейтенант Габриел Ешкенази, когото всеки израелец познава а другият – Ошрат Котлер, която виждаме всеки ден по израелската телевизия.

 Идеята да ги доведем тук за първи път в живота им и да им покажем домовете на техните родители и предци и те да се запознаят с миналото за тях беше много емоционална стъпка. И накрая на флма, когато двамата стоят в едно кафе в Пловдив, Габи Ешкенази се обръща към Котлер и казва „Знаеш ли, тази нация е много по-различна от всички тези велики нации, които дадоха на света толкова много . Това е обикновена нация, направила нещо много по-велико от останалите.“

Това е признание от хора, които досега са нямали никаква връзка с родината.

Хората, които ще видят  този филм, ще разберат колко важно е това  второ, трето и четвърто поколение, на което не отделяме достатъчно внимание. Това е ресурсът а България.

Но трябва да помним, че сме длъжни да бъдем символ на толерантността пред обществото.

Чуйте повече от звуковия файл: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 18 - 24 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..

публикувано на 20.01.25 в 09:58

"Сбогуване" на Нога Албалах излезе в поредицата "Отвъд"

Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..

публикувано на 20.01.25 в 08:10

Изложба "Украински носии и традиции" гостува в Пловдив

Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев.  Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който  популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...

публикувано на 20.01.25 в 07:27

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12

Антон Баев и приятели с литературно четене за татковците

Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“.   Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..

публикувано на 17.01.25 в 06:25