Световна премиера на пълнометражния документален филм „Следващото поколение“ ще се състои в „Лъки - Дом на киното“, Пловдив.
Лентата, създадена по идея на Яков Джераси, Цафрир Кохановски и Димитър Гочев, е заснета в Израел и в България. Героите в документалния проект са наследници на български евреи, спасени по време на Втората световна война. Писателката и журналист Ошрат Котлер е потомка на еврейска фамилия от Пазарджик, а бащата на спрягания за възможен премиер на Израел генерал-лейтенант Габи Ешкенази, е роден в Пловдив.
Чрез емоционалното пътуване на героите назад към корените филмът проследява историята на спасяването и биографиите на двете семейства по време на Втората световна война, както и личните им чувства и емоции в търсене на отговори за миналото и настоящето.
България е единствената държава, която по време на Холокоста успява да спаси близо 50 000 евреи от изпращане в лагерите на смъртта, въпреки че в този период тя е част от Тристранния пакт. Фактът е известен на по-голямата част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него.
„Следващото поколение“ се посвещава и на 70-годишнината от имиграцията в Израел на 45 000 български евреи от 50 000 еврейска общност на България и е част от програмата „Пловдив – Европейска столица на културата“. Режисьори на българо-израелската продукция са Ния Александрова и Айелет Хелер.
Ние бяхме винаги символ на телрантност. Толерантността е много важна за нас, заяви Яков Джераси – председател на Световната ционистка организация – България, по чиято идея е създаден филмът.
Затова избрахме емблематични герои между тези 45 000 евреи, които емигрираха от България за Израел още през 1949 г. Един от тях е началникът на генералния щаб на Израел генерал-лейтенант Габриел Ешкенази, когото всеки израелец познава а другият – Ошрат Котлер, която виждаме всеки ден по израелската телевизия.
Идеята да ги доведем тук за първи път в живота им и да им покажем домовете на техните родители и предци и те да се запознаят с миналото за тях беше много емоционална стъпка. И накрая на флма, когато двамата стоят в едно кафе в Пловдив, Габи Ешкенази се обръща към Котлер и казва „Знаеш ли, тази нация е много по-различна от всички тези велики нации, които дадоха на света толкова много . Това е обикновена нация, направила нещо много по-велико от останалите.“
Това е признание от хора, които досега са нямали никаква връзка с родината.
Хората, които ще видят този филм, ще разберат колко важно е това второ, трето и четвърто поколение, на което не отделяме достатъчно внимание. Това е ресурсът а България.
Но трябва да помним, че сме длъжни да бъдем символ на толерантността пред обществото.
Чуйте повече от звуковия файл:
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..