Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Международният форум „Е. Т. А. Хофман в България“

Международен научен интердисциплинарен форум  „Е. Т. А. Хофман в България“ започва от днес и ще продължи до 25 октомври в Пловдив. 

Той е организиран от Катедра по история на литературата и сравнително литературознание в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Форумът е по повод на 200-годишнината на новелата „Малкият Цахес, наречен Цинобър“ от Хофман. 

На неговото творчество е посветена и научна конференция в Дома на учените със седем секции – бдения. Проектът е асоцииран с програмата на „Пловдив 2019“. 

Вечерта в залата на Учебния театър в Ректората ще се играе театрална постановка "Хофман" в рамките на културната програма на Международния форум, която включва изложба от книги от Пловдивската библиотека и от Бамебргската библиотека.  

Утре в Градския дом на културата е срещата с режисьора Теди Москов, който ще представи своя заснет спектакъл от 1989г. „Фантасмагории“, а в петък Анри Кулев гостува с игралната лента „Цахес“. И двете творби са вдъхновени от новелата на Хофман.

Е. Т. А. Hoffmann-GeseIlschaft е авторитетно немско общество, което обединява учени и културни дейци от световни университети, културни и образователни институции. Във връзка с 200-годишнината от смъртта на Е. Т. А. Хофман през 2022 г. Обществото планира серия от научни и културни инициативи с подкрепата на немски и чуждестранни институции. Първата от тях е форумът „Е. Т. А. Хофман в България“.  

През 2019 г. се навършват 200 г. от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър” (1819), чиято най-интензивна рецепция в европейски мащаб е в България. 

Интервюто - в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11