Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има отдръпване от ГЕРБ и ОП и липса на алтернатива

| обновено на 28.10.19 в 16:56

Мащабът на загуба на доверие към управляващите, който беше демонстриран на тези избори е най-изненадващият факт в тази кампания, коментира за Радио Пловдив социологът проф. Александър Маринов.
 

Спадът е в абсолютни числа, защото иначе ГЕРБ остава първата партия в страната по спечелени мандати. За пример мога да дам и София, и Пловдив. Като прибавим и изключително слабото представяне на партиите от Патриотичния блок, става дума за сериозно отдръпване на избирателите, каза Маринов. 

Той беше категоричен, че няма и подходяща алтернатива, която да привлече недоволните граждани.

Без съмнение тези избори показват пропукване в ГЕРБ. Фандъкова губи 100 000 гласа, а листата на ГЕРБ в София над 60 000 гласа.

Според Маринов неочаквано слабо е било и постижението на Мая Манолова, като обяснението е в слабата й и разконцентрирана кампания.Това беше изненада за мен, защото Манолова  е опитен политик и трябваше да подходи по друг начин към кампанията си. И трябва да е ясно, че не Мая Манолова е причина за сриването на ГЕРБ, на вота в София, а просто гражданите се оттеглиха от управляващите.

Маринов определи кампанията на градската десница в столицата като модерна и интереса. Те си поделиха по 10 процента и ако формациите "Демократична България" и "Спаси София" бяха заедно, то най-вероятно щяха да стигнат до балотаж.

Смятам, че не е така нареченото категорично политическото възкръсване на БСП не се състоя, но не нека видим и балотажите, подчерта Александър Маринов. Преди  4 години БСП наистина удари невиждано дъно и сега имаше оттласкване от дъното. Проведена беше умерена и сериозна кампания. Най-големите надежди социалистите имат в Русе, където кандидатът на БСП води. Такива балотажи има в Ловеч и Перник, но местните избори винаги дават възможност на всеки да се похвали.

Той коментира и екзит половете и съмнението, че те изкривяват действителността. Всичко се връща като бумеранг. И тук става дума за сериозни проблеми с етиката на част от професионалните екипи, които правят проучванията. В света не е така, тази шмекерия съществува само у нас, заключи проф. Александър Маринов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кабинетът е стабилен, партиите мобилизират твърдите си ядра

Социологическите данни от първата половина на октомври потвърждават доверието в правителственото мнозинство и стабилността на правителството. Едновременно с това се наблюдава мобилизация на твърдите опозиционни ядра. Двете формации, които отбелязват известен ръст спрямо предходното проучване през юли, са ГЕРБ–СДС и ПП–ДБ, сочат данните от последното..

публикувано на 14.10.25 в 15:19

БСП-ОЛ ще подкрепя разумните решения в ОбС Пазарджик

В предаването „Ден след ден“ говорим за резултатите от изборите в Пазарджик и дали те могат да бъдат лакмус за национален вот.  За разговор поканихме председателката на БСП в Пазарджик Лиляна Мърхова , която е и общински съветник.  Коалицията БСП-Обединена левица ще има четирима съветници в новия местен парламент, с един повече от предишния ОбС...

публикувано на 14.10.25 в 15:01
Веселина Александрова

Даваме празен чек на кмета за транспорта в Пловдив

Общинският съвет на Пловдив ще гласува утре предложение да даде разрешение на администрацията на кмета за нова обществена поръчка за градския транспорт на града през следващите десет години. Темата коментира в програма „Ден след ден“ на Радио Пловдив общинският съветник от ПП–ДБ Веселина Александрова . „На заседанието на правната комисия чухме..

публикувано на 14.10.25 в 14:51

Бюджет 2026 ще затегне коланите, но не заради еврото

Затягане на коланите вероятно ще има през следващата година – това може да стане като не се увеличават и индексират пенсиите, а заплатите бъдат временно замразени. Това обаче няма да се дължи на еврото, а на неща заложени от правителството още миналата година. Това коментира икономическият анализатор Светозар Гледачев. Добави още, че..

публикувано на 14.10.25 в 09:17

Пловдивската библиотека стартира радио "Книгоманче"

Народна библиотека “Иван Вазов” стартира радио “Книгоманче” с цел да върне децата обратно в читалните. В опит да бъде близо до съвременното поколение, но и до му покаже магията на книгите, каналът е в ютуб – платформа за споделяне на видео съдържание. Инициативата дава възможност на слушателите да се насладят на актьорски четения на любими..

обновено на 14.10.25 в 07:15