Авторитен юрист, Димитър Пешев е бил дългогодишен съдия в Пловдив и в София. През 1943 г., като подпредсетел на Народното събрание, той оглавява акцията на група народни представители за предотвратяване на депортацията на българските евреи в „концлагерите на смъртта“.
„Има личности, които олицетворяват лицето на всеки народ. Една от тях безусловно е Димитър Пешев. Юристът, адвокатът, съдията, истински патриот и един смел човек. Той е имал куража, в едно трудно време, да излезе и да обедини обществеността срещу една несправедливост. Ако беше си случила, щеше да се превърне в една национална трагедия, а именно изпращането на българските евреи в концлагерите. Не случайно Пешев е работил в Пловдив, градът известен като място, където може да се усети толерантността между хората”, заяви в емоционално слово Максим Бенвенисти – председател на фондация „Цедака – Шалом“ и член на Изпълнителното бюро на Организацията на евреите в България „Шалом“. Същта теза разви и председателят на пловдивската организация на евреите Шалом – Светозар Калев.
За тържеството в Съдебната палата пристигна и племенницата на Димиър Пешев - Кичка Пешева, която разказа спомени за своя чичо и за несправеливата съдба, сполетяла го след Девети септември. Тогава "спасителят на българските евреи" е осъден на смърт от т.нар. "Народен съд", присъда, заменена с 15 години затвор. След това патриотът и държавник е бил депортиран и оставен буквално без препитание, живял в мизерия да смъртта си през 1973 г.
Друг съвременник на епохата, наследник на една от легендарните и родолюбиви пловдивски фамилии – Обрейкови – също разказа своите спомени от онова време, когато е бил невръстно момче. Но помни всичко – по дати и по часове за онези драматични дни.
Откриването на паметника на Димитър Пешев в Съдебната палата е част от събитията, с които тази година пловдивският Окръжен и Районен съд отбелязват 140-та годишнина от създаването си.
Спомените на съвременниците на Димитър Пешев чуйте в репортажа на Севдалин Палаузов.
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..