Авторитен юрист, Димитър Пешев е бил дългогодишен съдия в Пловдив и в София. През 1943 г., като подпредсетел на Народното събрание, той оглавява акцията на група народни представители за предотвратяване на депортацията на българските евреи в „концлагерите на смъртта“.
„Има личности, които олицетворяват лицето на всеки народ. Една от тях безусловно е Димитър Пешев. Юристът, адвокатът, съдията, истински патриот и един смел човек. Той е имал куража, в едно трудно време, да излезе и да обедини обществеността срещу една несправедливост. Ако беше си случила, щеше да се превърне в една национална трагедия, а именно изпращането на българските евреи в концлагерите. Не случайно Пешев е работил в Пловдив, градът известен като място, където може да се усети толерантността между хората”, заяви в емоционално слово Максим Бенвенисти – председател на фондация „Цедака – Шалом“ и член на Изпълнителното бюро на Организацията на евреите в България „Шалом“. Същта теза разви и председателят на пловдивската организация на евреите Шалом – Светозар Калев.
За тържеството в Съдебната палата пристигна и племенницата на Димиър Пешев - Кичка Пешева, която разказа спомени за своя чичо и за несправеливата съдба, сполетяла го след Девети септември. Тогава "спасителят на българските евреи" е осъден на смърт от т.нар. "Народен съд", присъда, заменена с 15 години затвор. След това патриотът и държавник е бил депортиран и оставен буквално без препитание, живял в мизерия да смъртта си през 1973 г.
Друг съвременник на епохата, наследник на една от легендарните и родолюбиви пловдивски фамилии – Обрейкови – също разказа своите спомени от онова време, когато е бил невръстно момче. Но помни всичко – по дати и по часове за онези драматични дни.
Откриването на паметника на Димитър Пешев в Съдебната палата е част от събитията, с които тази година пловдивският Окръжен и Районен съд отбелязват 140-та годишнина от създаването си.
Спомените на съвременниците на Димитър Пешев чуйте в репортажа на Севдалин Палаузов.
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..