Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Емил Попов открива изложба "Новородените"

 


Изложба скулптура „Новородените“ на проф. Емил Попов ще се открие в галерия „Възраждане“. За неговото творчество галеристката Красимира Алексиева казва: 

 „Авторът е от онази, намаляваща порода творци, които, късайки от себе си, успяват, поне за малко, да ни облагородят. Доброволно, с усещане за споделената тайна на таланта и авторската отдаденост.“

Между твробите на Емил Попов е  бюст на Златю Бояджиев в  Пловдив,  портретни фигури на Ванга  в Рупите,  на Йордан Радичков и Атанас Буров, Константин Павлов, Илия Бешков.

Заедно с Ангел Станев е автор на монументално-декоративната композиция „1300 години България“ в НДК.

Негови произведения са собственост на много музеи и галерии в страната и чужбина – Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Музея “Пушкин” в гр.Москва /Русия/, Национална галерия – гр.Варшава /Полша/ и гр. Прага /Чехия/ , Музей “Данте” – гр.Равена /Италия/, Музей „Мост”– Норвегия, колекцията на Петър Людвик – Германия, колекцията на Хуго Вутен – Белгия, колекцията на Светлин Русев и други частни колекции.

Има реализирани над 30 самостоятелни изложба в България и чужбина.

В тази изложба реших да се концентрирам върху темите: "Жените" и "Новородените". Трудно е да постигнеш с един смълчан образ, какъвто е скулптурата, това богатство на човешки индивидуалности. Винаги е изпитание да правиш портрет. Имам ключови работи, като "Агнецът", "Друг мост над реката" в Индия, естествено и монумента на Предела, който беше голямо изпитание в живота ми. 
С риска да вляза в литературно обяснение, ще кажа, че основната идея, от много години, е поривът за живот на всички живи същества. Една възможна гледна точка за паралелното съществуване на нещата. Темата за мира и противостоенето на насилието.


Интервюто с проф. Емил Попов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за виното и любовта

В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно?  Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца?  Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.

обновено на 08.02.25 в 10:26

Празничен концерт за Китайската Нова година в Пловдив

„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от  Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България   и в него ще участват китайски и..

публикувано на 07.02.25 в 12:19

Съвместна изложба на български и турски преподаватели в ГХГ

„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..

публикувано на 07.02.25 в 05:47

Премиера на "Д-р Дулитъл" в Кукления театър в Пловдив

Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..

публикувано на 07.02.25 в 05:44

Изложба "Съвременна графика" се открива в ДПХ

Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..

публикувано на 07.02.25 в 05:41