Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на народните будители - смисъл и дистанции

Денят на народните будители - ­І ноември очертава територии за актуалното осмисяне  на образа и  мисията на будителите.

 Кои са те и как да ги разбираме във време на морални дефицити и на ерозирал от агресия  и недоверие обществен климат? Защо единственият нямащ аналог в историята празник  на будителите на народа, ни е необходим  като компас за човешко достойнство и съвест?

Разговор с няколко посоки  във времето между 7 и 9.30 и събеседници:  художникът Жорж Трак, представител на екипа, реализирал фотоизложбата в Културен център „Тракарт“  със заглавие „Бележити българи, обучавани в лицея „Галатасарай“ в Истанбул, сред които Стефан Стамболов, Константин Величков, Симеон Радев и др.

 А малко по-късно – и  Мария Деянова – директор на Исторически музей Карлово преди старта на националния студентски семинар, посветен на дарителството.

Каква развръзка за управлението на държавата ни предстои да видим и от кого зависи накъде ще наклонят везните на колебаещия се електорат по пътя му към урните?  На финала на предизборния маратон чуйте  социолога Цветозар Томов  за ефекта на политическите послания, тежкия избор на негласуващите и парадоксите на кампанията.  

На прага на новия мандат – новият стар кмет на Неделино -  Боян Кехайов

На историческа дистанция  Пловдив е домакин на симпозиум за съвременната роля на паметниците от социализма. Форумът събира  различни гледни точки към завещаното монументално наследство, както и към промените в символната му стойност. За  избраната отправна точка към темата с документалния филм „Альоша и котката“ – художникът Камен Стоянов – един от авторите  на проекта, осъществен в рамките на програмата Пловдив – Европейска столица на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Ден след ден" на 6 февруари

Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..

обновено на 06.02.25 в 14:37

Щастие и безопасност във "Вход свободен"

В поредния февруарски епизод на "Уроци по щастие", разговаряме с психолог Петя Георгиева за предизвикателствата в отношенията.  Споделяме подробности и за предстоящо събитие насочващо вниманието ни към проблемите на пътя. Идеята на  "SAFER Behind the wheel" е да ограничи инцидентите, предизвикани от невнимателно, агресивно, неадекватно шофиране и..

публикувано на 06.02.25 в 09:30

"Точно днес" за задачите и неизвестните

Четвъртък утро на 6 февруари по темите:  възможен ли е ДЗИ по математика, вейпове и тинейджърската мода, боевете между депутатите в НС и красноречието им с неясни мотиви. Нашите събеседници са Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители",  д-р Пламена Стоименова от катедра "Патологична физиология" на Медицински университет - Пловдив,   Страхил..

публикувано на 05.02.25 в 16:17

Ботокс и бойкот в "Ден след ден"

Ботокс е една от най-използваните в последните дни дума.  А и първата тема в следобедната програма е свързана с нея. Какви са рисковете от изполването на ботулиновия токсин, къде може и къде не може да се поставя, ще има ли ефект от проверките, разпоредени от здравното министерството? Определя ли цената качеството за сметка на последствията? Въпросите в..

публикувано на 05.02.25 в 14:59

Притчи за душата и времето във „Вход свободен“

Говорим за първата самостоятелна изложба на талантливата Александрина Фрумусаки, „Притчи за душата“. Този петък, в Пловдив. Гостува ни и Виктор Францес, директор на фондация „Калпатару“. Днес от 18 часа, в Дом на културата „Борис Христов“, е представянето на „Черната книга – медитации за всеки ден“, на Свами Тиртха. Очаквайте и..

обновено на 05.02.25 в 09:35