Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-добрият урок в музей е на ОУ "Екзарх Антим I"

МОН награди учителката Нина Караиванова

3
Снимка: фейсбук на МОН

Най-добрият урок в музей за 2018-та година е с деца от втори клас на ОУ "Екзарх Антим I" в Пловдив. Той беше отличен в първия конкурс на МОН за музейно образование и днес бе представен публично в Етнографския музей под тепетата в присъствието на заместник министрите на образованието и на културата Таня Михайлова и Амелия Гешева. 

Урокът е по Околен свят и в него децата учиха за бита и занаятите по време на българското възраждане. Второкласниците бяха разделени на два отбора и се състезаваха кой ще опише по-подробно картината на Иван Мърквичка "Пловдивски пазар". След това заедно със заместник-министрите рисуваха върху глинени съдове, тъкаха на малки станове и месиха хляб. Учителката им Нина Караиванова обясни, че децата лесно възприемат чрез преживяване. Тя получи наградата на МОН "Константин Величков" за използването на музеите като образователна среда и за урока си в Етнографския музей. 

Освен в музеи, часове вече могат да се провеждат в театри и галерии, обяви в Пловдив Таня Михайлова. От своя страна Амелия Гешева изрази надежда децата да припознаят и библиотеките като място, където могат да придобият нови знания и умения. Очаква се двете министерства да подпишат споразумение, което ще позволи на учителите да преподават и в библиотеки. 

Миналата година в 107 музея в страната са били проведени над 4000 училищни занимания. Учителите и музейните педагози са преподали 1050 теми от учебния материал за различни класове, сочат данни от Регистъра на музеите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Резонанс" показва изложбата „30 години випуск 1995 на НХГ"

Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..

обновено на 16.04.25 в 08:00

В Раковски обсъждат българската следа в Троянската война

Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски.  В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..

публикувано на 16.04.25 в 07:09

Среща с Иван Пехливанов в читалище „Възраждане“

Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..

публикувано на 16.04.25 в 07:06

Операта с великденски концерт с Лия Петрова и Симос Папанас

Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун.  Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..

публикувано на 15.04.25 в 10:57

Пазарджишки творци показват скулптура и керамика в Пловдив

Един от най-ярките и известни артистични тандеми в изобразителното изкуство в България –  Маргарита Иванова, керамика, и Спас Киричев, скулптура,  ще открият изложба в пловдивската галерия "Възраждане".  Съвместната изложба на двамата творци от Пазарджик п носи името  "Легенди"  Маргарита Иванова е изключителен майстор на керамиката...

публикувано на 15.04.25 в 07:23