Световна премиера на две камерни произведения от българския композитор Петър Дундаков и холандския Пол ван Брюхе ще се състои тази вечер в Дома на културата "Борис Хирстов" в Пловдив. Участват солисти и музиканти от Опера Пловдив.
Концертът е наречен “Гласове Нечути” и е от съвременна класическа музика, като ключовата дума в концепцията е „Диалог“.
Творбата на Петър Дундаков “Портрет на Непознатото” за сопрано, пиано и класическа перкусия е с негово либрето и е вдъхновено от текстове за бъдещето.
Композицията на Пол ван Брюхе “Глас, Нечут”е монодрама по действителен случай.
Двамата композитори споделят желанието си чрез своето изкуство не просто да изразят определена музикална естетика, а да общуват чрез музиката си. Смятайки комуникацията (или нейната липса) за един от най-важните аспекти на съвременното общество, те представят своя коментар върху него в своите творби. В този проект те се колаборират не само на музикално, но и на философско ниво, създавайки културни мостове в търсенето на нови пътища за своето изкуство.
Петър Дундаков завършва философия в Софийския университет и композиране в Ротердамската музикална академия.
Работи в областта на съвременната музика, кино и театър. Участва в множество интернационални проекти в Холандия, Австрия, Литва, Испания и др.
За музиката си е носител на театралните награди „Аскеер“ и „Икар“, той е композиторът на филма „Възвишение“, той продуцира и проекта Мистерията на българските гласове с Лиса Джерард, който продължава да се радва на европейски успех, той е същият Петър Дундаков, тръгнал от поп музиката и техното, който сега работи в синкретичната палитра на музикалните жанрове.
Концертът на двамата е утре от 19 ч. в Градския дом на културата в Пловдив.
Интервю с Петър Дундаков можете да чуете в звуковия файл.
Основно училище "Гео Милев" в село Белозем, известно повече като Щъркеловото училище, тъй като на покрива му гнездят 20 двойки щъркели, навършва 180 години. Годишнината ще бъде отбелязана с празничен концерт тази вечер в Народно читалище „Просвета“ в селото. Училището е едно от най-старите в Пловдивска област. То е създадено през 1845 година от..
На 15 май от 18:30 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“ (вход от ул. „Иван Вазов“) Александър Николаев ще представи книгата си „Историята на Адам“. В изданието са разгледани теми като: „Какво е общочовешка история“, „Каква е връзката на общочовешката история с Библията“, „Днешните световни събития като продължаващи общочовешката история“,..
56 участници от 6 български висши училища, както и от Атинския национален и Каподистриев университет ще се включат в Двадесет и седмата национална конференция за студенти и докторанти с международно участие под надслов „Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“. Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев и 140 години от..
Изложба „Отново заедно“ в галерия „Капана“ събира възпитаници на Сценични кадри за 50 –годишния юбилей на училището Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др. Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за..
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..