Според народната традиция след Архангеловден започват "Вълчите празници", които се отбелязват в чест на вълците и чиято цел е да се умилостиви страшното животно.
Празниците започват от днес, от деня на Св. Мина, а според народните вярвания този светец е покровител на вълците - той ги пуска и той ги прибира, разказа пред Радио Пловдив Грозделина Георгиева, уредник в Регионалния етнографски музей.
Дългите нощи, които започват от днес, са най-опасните през годината, като символно са по-натоварени от "мръсните дни" след Коледа. Това са чисто семейни празници, с предпазен обреден характер, които са задължителни за жените, обясни тя.
Вярва се, че последният ден на "Вълчите празници" е най-тежък и много често той съвпада с 21.11. - деня на Св. Богородица и на християнското семейство. Затова на този ден Св. Богородица в народната култура се нарича "Вълчата Богородица", което говори, че хората са имали много страх от този ден.
През тези дни се спазват много забрани, свързани с нещо остро, както и за предпазване от болести. Коли се курбан от черно пиле, задължително от жена. Не се шие, не се тъче, забранено е докосването до ножици, ножове, игли и др. остри предмети. Не се шият или поправят дрехи, защото се вярва, че вълкът ще ги подуши и ще нападне и изяде облечения с тях човек, разказа Грозделина Георгиева.
В тези празници се преплитат езически и християнски вярвания, свързани с болести, допълни още експертът.
Цялото интервю на Нели Бистрашка с Грозделина Георгиева от РЕМ е в прикачения файл.
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..