Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общината да се бори за опазване на наследството

Експертизата, която имам като главен архитект на Карлово и участието ми в конкурса за главен архитект на Пловдив преди две години, ще ми помогнат да вляза по-леко в създадения екип в общината и заедно да продължим да надграждаме. Това е възможност, която всеки млад архитект, милеещ за своя град, би искал да  реализира, заяви новият главен архитект на Пловдив Димитър Ахрянов..

По думите му, основните цели за промяна на градската среда са били посочени в конкурса за главен архитект, в който е участвал.

Ще се запозная добре с работата на екипа в Общината и ще се постарая да възстановя връзката между главния архитект и гилдията на архитектите в града, която напоследък се е скъсала, подчерта арх. Ахрянов.

 Арх. Ахрянов подчерта, че ако  главният архитект на Пловдив  придобие статут на заместник-кмет,  това ще допринесе за по-добро взаимодействие с кмета на Пловдив и по-добра комуникация и оперативност за решаване на общи въпроси.

Мисля, че г-н Димитров е достатъчно далновиден, за да види това и с времето то ще бъде постигнато. Главният архитект ще застане на правилното си място.

Въпрос на приоритет на ръководството е  откъде ще се започне с решаването на градоустройствените проблеми на Пловдив. Напр. река Марица, която е основен белег на Пловдив, участва и в герба му. За всеки европейски град, който е разположен на голяма река, тя е фактор в развитието му, негов акцент. Пловдив с годините се е обърнал с гръб към нея. Съществуват обаче добри световни практики река Марица да започне да участва в ежедневието на пловдивчани.

Успешната практика, която предишното ръководство показа с развитието на кв. „Капана“, трябва да продължи. Имаме много недоразвити зони, трябва да има повече публични пространства, приобщени към живота на Пловдив. Въпросът с Тютюневия град, с ул. „Иван Вазов“ изчакват, има какво да се работи.

По думите на арх. Ахрянов, паметниците на културата са поставени в незавидна позиция в момента. 

Трябва да създадем по-добро отношение към тях и Общината трябва да е на първа линия в тази борбата за опазване на културното наследство. Бих бил полезен в тази политика. 

Интервюто  чуйте от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50