Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осъденият за подкуп професор от УХТ обжалва присъдата си

| обновено на 14.11.19 в 08:47

Осъдените за вземане на подкуп от студенти от УХТ  проф. Николай Банков и соченият за негов съучастник Димитър Димитров обжалват присъдите си пред Апелативния съд в Пловдив. 

Двамата получиха условни присъди, като за проф. Банков наказанието е 2 г. и три хиляди лева глоба,  а за помагача му – година и половина и глоба от две хиляди лева. 

Според схемата, преподавателят е получил  по 300 лв. от двама студенти (общо 600 лв.) за да ги изпита формално, давайки им готово решени задачи и положителни изпитни оценки. 

Освен това, Николай Банков е  лишен от право да заема държавна или обществена преподавателска длъжност за срок от три години  след влизане на присъдата в сила. 

Припомням, че другият професор от УХТ Симеон Василев, който също бе обвинен за искан подкуп от студенти, беше оправдан на първа инстанция. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Никола Бургазлиев

До 20 години или доживотен затвор очакват шофьора на АТВ в Слънчев бряг

Възможно най-тежкото обвинение повдигна окръжната прокуратура на Никола Бургазлиев, помел с АТВ петима в Слънчев бряг. То е за умишлено причиняване на смърт след употреба на наркотици. За това обвинение законът предвижда от 13 до 20 г. затвор или доживотен затвор,  съобщи окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев. До промяната на обвинението се стигна,..

публикувано на 09.09.25 в 15:58

Туристка падна от затворена екопътека в реката край Борино

Туристка падна от „Дяволската пътека“ край с. Борино, която е затворена за преминаване поради опасен участък, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Смолян. Жената е оцеляла по щастлива случайност, падайки в бурните води на река Читак дере. Пострадалата е 41-годишна жена от София, тръгнала по „Дяволската пътека“ заедно със семейството си. В района..

публикувано на 09.09.25 в 15:07
Проф. Цанко Гечев и Иван Попов

"PlantaSYST" е българската номинация за награда от ЕК

Българският изследователски проект “PlantaSYST” е сред най-успешните европейски инициативи с принос за конкурентоспособна и интелигентна Европа. Гражданите вече могат да гласуват за номинирания български проект с  “Награда на публиката” в престижния конкурс REGIOSTARS Awards 2025 Проектът PlantaSYST, в рамките на който в Пловдив бе..

публикувано на 09.09.25 в 14:05

Задържаха мъж от Добровница за домашно насилие

След сигнал от медици служители от РУ-Пазарджик задържаха мъж за домашно насилие.  Дежурните лекари от Спешното отделение на МБАЛ Пазарджик  съобщили, че при тях е постъпила 41-годишна жена от село Мирянци със съмнение за домашно насилие. Жената била с травми в областта на лицето и гръдния кош.  В хода на проведено разследване екипите от..

публикувано на 09.09.25 в 13:43

Над 2400 са пожарите в Пловдивско, 8 са загиналите

Натоварено лято изпращат пловдивските пожарникари, но тази година се отчита леко понижение на произшествията в областта.  Над 2400 са пожарите в пловдивско от началото на годината, огнеборците са реагирали на 4200 произшествия, съобщи директорът на  Пловдивската пожарна ст. комисар Васил Димов.  8 души са загубили живота си при пожари, а 34 са..

публикувано на 09.09.25 в 13:14