Има доста прагматични неща, които очерта съвместната декларация на двамата държавни ръководители. Тя е качена на сайта на Белия дом. Там ясно са изброени приоритетите, главните теми и разбира се, това е съобразено с американската гледна точка, тъй като това е възможно най-официалният правителствен американски източник, подчерта журналистът Петко Георгиев.
По думите му, няма начин, като цяло, как да бъде обяснено посещението на българската делегация във Вашингтон, освен като крачка в стратегическите отношения между България и САЩ.
Важно е обаче да се уточни, че тези добри стратегически отношения ще се базират на все по-прагматични стъпки в бъдеще за реализация на поставените цели.
Срещата бе доминирана от ориентацията от очаквания към реалности.. А тези реалности са: подкрепа за увеличеното самоучастие на България в гарантирането на нашата национална сигурност. И не само чрез закупуването на американско оръжие и укрепване на въоръжените сили, но и чрез ясна американска покана и подкрепа за засилване на България вътре в НАТО.
Това съвпада пряко с нашия национален интерес и стои по-далече от наивните разбирания, че едно формално присъединяване на България към НАТО ще гарантира сигурността ни, без да се налага да удвоим и утроим усилията, които влагаме за гарантиране на собствената национална сигурност.
На второ място в областта на енергетиката, бе споделена американската позиция, че диверсификацията на доставките на енергия и особено на природен газ, е приоритет на двустранните ни отношения. България, макар и много бавно, започна да прави стъпки в тази посока и това бе забелязано и подкрепено от американските партньори.
И другото, което не трябва да изпускаме от поглед в декларацията, са думите в подкрепа на борбата с корупцията и свободата на словото в България. Тези теми вече 30 години не излизат от дневния ред и тепърва ще изискват от българска страна огромни усилия. Това трябва да се случи не защото САЩ или други европейски партньори са поискали, а заради нашия национален интерес.
Определящото обаче в отношенията ни със САЩ, за да поставим рамката, е едно сериозно и задълбочаващо се стратегическо партньорство, в което дори критичните области на сътрудничество не се разглеждат в план на конфронтация, а - на подкрепа за усилия или за потенциални усилия от страна на българското Правителство за постигането на решения. Един конструктивен партньорски подход, който може да бъде само стимул за решаването на проблеми, които България има да решава от години насам.
Не протоколът, а конкретиката белязаха срещата на Борисов с Тръмп в САЩ.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..