Празничният маратон от събития е с вход свободен и включва изложби, концерти, безплатни работилници за най-малките и много изненади.
Коледното дръвче ще грейне в зоната на Лапидариума тази вечер в 17:30 ч., както всяка година, с участието на представители на всички етноси.
Час по-късно на Римския стадион ще бъде дадено официалното начало на празниците „Светлина и надежда 2020“ с участието на гайдарски състав, комитет „Родолюбие“, детската школа при ФА „Тракия“ и Госпъл хора при МУ.
Изложби и концерти ще има в Малката Базилика и някои от възрожденските къщи в Стария град - Балабановата къща, Клианти, Хиндлиян, Стамболян и др.
Част от проявите продължават до края на януари 2020 г.Ето празничната програма:
03.12.2019
17:30 ч. ПЛ. "АТАНАС КРЪСТЕВ" (лапидаруим) Запалване светлините на елхата в Стария град
18:30 ч. РИМСКИ СТАДИОН Официално начало на Празници СВЕТЛИНА И НАДЕЖДА 2020 с участието на гайдарски състав при НЧ "Гого Мавров-1930", комитет "Родолюбие", детска школа при ФА "Тракия" и Госпъл хор при МУ
Балабанова Къща
09.12. Изложба "Икони" на ученици от НХГ „Цанко Лавренов”, специалност "Иконопис" с ръководител зограф Траян Добрев, откриване: 17:00 ч. (продължава до 31.01.)
11.12. Изложба „Цветни настроения” на Тони Пранджева – керамика, откриване: 18:00 ч. (продължава до 31.01.)
16.12. Изложба „Празник в светата градина” на Георги Веснаков – живопис, откриване: 18:00 ч. (продължава до 31.01.)
21.12.2019 – Коледно матине с ДВГ „Пеещите котенца” и солистите - лауреати на конкурси: Николета Ковачева класическа китара, Белослава Петрова цигулка, Дейми Велчева пиано, начало 11:00 ч.
Малката Базилика
05.12. – Арт пърформънс „ВЕЧНОСТ” с художничката Ванеса Катрин и хор на ансамбъл „Тракия”, начало: 18:00 ч.
10.12. Изложба „Успоредни светове” на проф. Стефан Лютаков - скулптура и Николай Минчев – фотография, откриване: 18:00 ч.(продължава до 22.12.)
07.12. и 8.12. от 11:00 до 15:00 ч. Коледни творчески работилници с Национален институт по недвижимо културно наследство с тема „Оцвети мозайките на Филипопол” и с бутикова школа за езици Papagali: четене на Коледна приказка, забавни игри и работа за сръчни ръчички.
Къща Хиндлиян
29.11. Фотографска изложба на ТОДОР ДАНЕВ от школа по „Кино и фотоизкуство” към ЦПЛР-ОДК Пловдив, откриване: 17:30 ч. (продължава до 13.12.)
13.12. Коледната приказка на Стария град: премиера на детски книги на Мария Колюшева и писателска детска работилница, начало 14:00 ч.
Къща Клианти
12.12. Изложба „В духа на Коледа” с творби на студенти от специалност „Графичен дизайн” към АМТИИ, откриване:17:00 ч. (продължава до 31.01.)
14.12. и 15.12. от 11:00 до 15:00 ч. – „Оцвети Старинен Пловдив: софити” - коледни творчески работилници с Национален институт по недвижимо културно наследство
Къща на Верен Стамболян
02.12. Изложба икони на студенти от специалност ,,Църковна живопис'' от АМТИИ, откриване: 16:00 ч. (продължава до 31.01.)
Тази събота с mроф. Мария Шнитер си говорим за еротиката в българския фолклор. Защо за еротиката? Ами, защото казват - и тя формира характера. Та, какви сме, ние българите, според нашия ФОЛКЛОРЕН ЕРОТИКОН??? Слушайте в събота малко след 9 часа. Водещ: Людмила Сугарева
На актрисата Катя Паскалева е посветен третия ден на фестивала "Сцена на кръстопът". Премиерно ще бъдат представени книгата „ Катя Паскалева. Тишина от думи “ на издателство „Книгомания“ и документалния филм „ Катя и Слона. Техният Пловдив “ на Георги Тошев. Авторът на книгата е бил близо до Катя Паскалева и на сцената, и в живота. Играли са..
Тази вечер от 18,30 часа в Първо студио на Радио Пловдив Олеся Раденкова ще представи своята книга с разкази, озаглавена „Блях“. Авторката е избрала нестандартен начин да презентира своята книга. В студиото на радиото зрителите ще видят видео и ще чуят музика, които подсилват прозаичните фрагменти. Организатор на проявата е читалище..
Изложба с творби на художника Димитър Апостолов се открива днес в галерия "Пловдив". Картините може да се разгледат до 8 октомври, съобщиха от ДПХ. Самостоятелната изложба с графика и рисунки на художника Димитър Апостолов е наречена "Времеви хоризонти". Събитието ще се състои от 18 ч., в галерия "Пловдив", на ул. "Авксентий Велешки" № 20...
В афиша на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“ тази вечер предстои изненадата – тайното представление, за което зрителите закупуват билетите „на тъмно“. „Ще пробваме доверието на пловдивската публика. Представлението е ново и много интересно“ – споделя артистичният директор на феста Кръстю Кръстев. Тазгодишното издание на..