В Пловдив заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева коментира темата: Нашата позиция беше, че предложеният размер е стряскащо висок. Да, вероятно трябва да има корекция на прага, но това трябва да бъде направено след анализ, за да не се получи затрудняване на фермерите под никаква форма. Надявам се да бъде в тяхна полза и в техен интерес.
Кръстева не се ангажира с отговор на въпроса какъв размер е нормалната сумата за осигуряване за земеделските производители, и коментира, че това е тема на Министерство на финансите.
Заместник-министърът на земеделието участва в представянето на SWOT анализ за околната среда и климата, изработен от Аграрния университет в Пловдив. По думите й, той вече е входиран в Министерството. Там е създадена координационна група, която прави преглед на предложението на университета, след което предстои да го приеме и да бъде публикуван в страницата на ведомството в панел ОСП, за да може всички заинтересовани страни да се запознаят.
Кръстева очаква това да се случи до седмица-две.
На вниманието на експертите в министерството в момента е Регламентът за преходния период, тъй като той засяга плащанията през 2021 година.
Няма текст за преходна национална помощ и в момента дебатът върви в тази посока. България настоява за включването на тази схема и в 2021 година. Това означава, че 7 хиляди земеделски стопанства в сектор животновъдство – овце и кози - са под въпрос дали ще получат подпомагане през 2021 година. Те не получават друго подпомагаме и ако Комисията говори за това, че 2021 г. ще се прилагат сегашните правила със сегашните бюджети, съвсем логично е да бъде включена преходната национална помощ и ние настояваме за това. Става дума за около 32-33 милиона лева, насочени към стопани, отглеждащи овце и кози, или около 37-38 лева на животно, поясни Кръстева.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..