Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледната благотворителност отваря сърцата


С наближаването на Рождество Христово, се увеличават благотворителните инициативи под знака на Коледа.  С гледна точка към традицията  на благотворителноста, връзката и  смисъла на празника,  е Пламен Сивов от сайта Православие. БГ

Коледната благотворителност е с дълга традиция в християнската култура и  общество , но самият празник Рождество Христово като смисъл е самото въплъщение на Бога в човешки облик, приемането му като човешката природа,  и е  акт на изкуплението на човечеството.

Затова  Божието човеколюбие се превежда в християнските култури като  призив за благотворителност към всички християни за  съпричастие към всички страдащи, унижени, оскърбени, към хората в тежко положение.

В цялата история на християнството за  това  има нишки на благотворителност, но когато тя е кампанийна, свързана с отделни празници  е индикация  за упадък. Защото идеята е съпричастие и благотворителност през целия  ни живот, не само  веднъж , или пет пъти.

За истинския християнин, коледната благотворителност не може да бъде интересна,  защото тя е предназчена за другите, към хората, които нямат отношение към християнството, и е само повод, някои хора да ръзвържат кесиите си за други хора.  Всичко е маркетингова стратегия, която осигурява средства на определени организации, или каузи, в което няма нищо лошо, но в психологически смисъл, товя няма нищо общо с християнството.

Моделът, примерът за нашето милосърдие е, жертвата на Божия син.

Мярата, която се изисква от нас, християните, е да положиш душата си за ближния си.  А можем ли да кажем, че правим това всеки ден, аз не бих могъл да кажа това за себе си.  Ние се опитваме, доколкото са ни силите, доколкото ни е вярата, доколко ни е волята, да се стремим към това високо призвание.

За големите благотворителни кампании под коледния знак, Сивов разказа, че е правил опити да  разбере къде точно отиват събраните пари, за какво, кой ги управлява, и не е разбрал. Той изрази и гледната точка затова, че подобни кампании, дори когато са инициирани от президентството, не са редни, защото една държава не трябва да прехвърля върху хората отговорността затова, че трябва да се закупят кувьози.

В  дните преди Рождество Христово,  дори и за тези, които го приемат  Рождество Христово механично, без познание и вътрешно съучастие, отварянето на сърцето е много хубаво, усещането, да почувстваш другия, както себе си...

Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36