С наближаването на Рождество Христово, се увеличават благотворителните инициативи под знака на Коледа. С гледна точка към традицията на благотворителноста, връзката и смисъла на празника, е Пламен Сивов от сайта Православие. БГ
Коледната благотворителност е с дълга традиция в християнската култура и общество , но самият празник Рождество Христово като смисъл е самото въплъщение на Бога в човешки облик, приемането му като човешката природа, и е акт на изкуплението на човечеството.
Затова Божието човеколюбие се превежда в християнските култури като призив за благотворителност към всички християни за съпричастие към всички страдащи, унижени, оскърбени, към хората в тежко положение.
В цялата история на християнството за това има нишки на благотворителност, но когато тя е кампанийна, свързана с отделни празници е индикация за упадък. Защото идеята е съпричастие и благотворителност през целия ни живот, не само веднъж , или пет пъти.
За истинския християнин, коледната благотворителност не може да бъде интересна, защото тя е предназчена за другите, към хората, които нямат отношение към християнството, и е само повод, някои хора да ръзвържат кесиите си за други хора. Всичко е маркетингова стратегия, която осигурява средства на определени организации, или каузи, в което няма нищо лошо, но в психологически смисъл, товя няма нищо общо с християнството.
Моделът, примерът за нашето милосърдие е, жертвата на Божия син.
Мярата, която се изисква от нас, християните, е да положиш душата си за ближния си. А можем ли да кажем, че правим това всеки ден, аз не бих могъл да кажа това за себе си. Ние се опитваме, доколкото са ни силите, доколкото ни е вярата, доколко ни е волята, да се стремим към това високо призвание.
За големите благотворителни кампании под коледния знак, Сивов разказа, че е правил опити да разбере къде точно отиват събраните пари, за какво, кой ги управлява, и не е разбрал. Той изрази и гледната точка затова, че подобни кампании, дори когато са инициирани от президентството, не са редни, защото една държава не трябва да прехвърля върху хората отговорността затова, че трябва да се закупят кувьози.
В дните преди Рождество Христово, дори и за тези, които го приемат Рождество Христово механично, без познание и вътрешно съучастие, отварянето на сърцето е много хубаво, усещането, да почувстваш другия, както себе си...
Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..