С наближаването на Рождество Христово, се увеличават благотворителните инициативи под знака на Коледа. С гледна точка към традицията на благотворителноста, връзката и смисъла на празника, е Пламен Сивов от сайта Православие. БГ
Коледната благотворителност е с дълга традиция в християнската култура и общество , но самият празник Рождество Христово като смисъл е самото въплъщение на Бога в човешки облик, приемането му като човешката природа, и е акт на изкуплението на човечеството.
Затова Божието човеколюбие се превежда в християнските култури като призив за благотворителност към всички християни за съпричастие към всички страдащи, унижени, оскърбени, към хората в тежко положение.
В цялата история на християнството за това има нишки на благотворителност, но когато тя е кампанийна, свързана с отделни празници е индикация за упадък. Защото идеята е съпричастие и благотворителност през целия ни живот, не само веднъж , или пет пъти.
За истинския християнин, коледната благотворителност не може да бъде интересна, защото тя е предназчена за другите, към хората, които нямат отношение към християнството, и е само повод, някои хора да ръзвържат кесиите си за други хора. Всичко е маркетингова стратегия, която осигурява средства на определени организации, или каузи, в което няма нищо лошо, но в психологически смисъл, товя няма нищо общо с християнството.
Моделът, примерът за нашето милосърдие е, жертвата на Божия син.
Мярата, която се изисква от нас, християните, е да положиш душата си за ближния си. А можем ли да кажем, че правим това всеки ден, аз не бих могъл да кажа това за себе си. Ние се опитваме, доколкото са ни силите, доколкото ни е вярата, доколко ни е волята, да се стремим към това високо призвание.
За големите благотворителни кампании под коледния знак, Сивов разказа, че е правил опити да разбере къде точно отиват събраните пари, за какво, кой ги управлява, и не е разбрал. Той изрази и гледната точка затова, че подобни кампании, дори когато са инициирани от президентството, не са редни, защото една държава не трябва да прехвърля върху хората отговорността затова, че трябва да се закупят кувьози.
В дните преди Рождество Христово, дори и за тези, които го приемат Рождество Христово механично, без познание и вътрешно съучастие, отварянето на сърцето е много хубаво, усещането, да почувстваш другия, както себе си...
Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..