Срещата за климата в Мадрид и решението на ЕС да обяви извънредно положение по отношение на промените в него фокусираха общественото внимание и рестартираха дебата за бъдещето на въглищните централи у нас.
Бившият министър на екологията Юлиан Попов не очаква решителност от страна на българските власти за закриването на тези централи, но и не смята, че в близките години някой ще поиска да „дръпнем шалтера им“. Според него трябва да започне сериозен анализ за икономическите възможности на българската енергетика и гарантирането на енергийната ни сигурност.
Попов е категоричен, че дори и да се стигне до закриването на въглищните централи, ядрената енергетика не е тяхна алтернатива, защото не може да издържи икономически на пазара. Тя е 3-4 пъти по- скъпа от възобновяемата енергия, от хидроенергията, по- скъпа от газа. Иконономически тя не може да заеме това пространство.
Като аргументи анализаторът посочи и факта, че въпреки ограничаването на производствените мощности, ядрената енергетика по света не се разраства. В САЩ ги заместват от газ и възобновяема енергия, а в ЕС от ВЕИ-та и енергийна ефективност.
АЕЦ "Белене" трудно се оправдава икономически, смята още експертът. Енергийният пазар става все по- гъвкав и идеята за базова мощност не е оправдана икономически. Тази тенденция ще промени начина, по който електроенергийният пазар оперира. Трудно е 100 евро на мегават час да се състезават с енергийни източници, които струват 20.
Според него страната ни трябва да обявява търгове за енергийни източници, които са неутрални, да се търси най- ниската цена, а не вида на енергията. Това не е направено у нас. Само по този начин ние ще разберем цените на технологиите.
По думите му, трябва да се ускорят и пазарите на ел. енергия в Югоизточна Европа.
Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...
Н ад 70 души от затворения завод "Монди" се събраха на протест пред Министерския съвет с искане държавата да помогне за спасяването на завода. Това съобщи за Радио Пловдив Стоян Марински от инициативния комитет, организирал протеста. "Много дипломатични подходи сме направили досега, за да спасим завода. "Монди" е много печелившо дружество,..
Водният проблем на Брестовица е напът да се реши, след като МРРБ одобри финансиране на част от новия водопровод на селото. Хората там, които протестираха заради замърсената с манган вода, не се чувстват привилегировани, защото Брестовица страда от почти 5 години, заяви в програма "Ден след ден" Любомир Томов от сдружението „Живот за Брестовица“...
Традиционната предколедна среща с граждани на тема "Какво се случи тази година и какво ще се случва следващата?" организира финансовият анализатор Светозар Гледачев. Тя ще се проведе в галерия "Резонанс" от 17.30 часа и на нея ще бъдат дадени конкретни отговори на важни въпроси, свързани с това дали идва нова криза и каква ще бъде тя –..
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..