Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Първенец не искат кариера за добив на пясък и чакъл

| обновено на 06.12.19 в 13:03

На общоселско събрание хората от Първенец решиха да се противопоставят на изграждането на кариера за добив на пясък и чакъл край селото. 

Разрешение за проучване на обекта е дадено на фирмата  "Толи" ЕООД от 2011 година. Тогава то е публикувано само в Държавен вестник и поради неинформираност хората не са успели в 14 дневния срок да изразят позицията си срещу това намерение, обяснява Димитър Воденичаров, който оглави Инициативния комитет.
От днес в с. Първенец започва подписка, която ще бъде връчена на общинските и държави институции. Хората от селото, подкрепени и от други населени места в Родопската яка със същия проблем, готвят и протест.

Според Воденичаров единствената полза, ако се изгради кариера, ще е концесионната такса, която ще влезе в общината. 

Всичко друго са негативи - за околната среда и за земеделието в района. Още повече, че повече от половината от площта на бъдещата кариера попада в частни имоти.

Концесионерът Тодор Воденичаров, собственик на фирмата „Толи“ ЕООД твърди, че е преминал всички законови процедури без възражения от институциите, а кариерата  може да донесе само ползи на селото, което не се разбира от хората там. Той декларира готовност да преговаря със собствениците на земи, които попадат в терена на бъдещата кариера и за своя сметка да осигури обходен път, за да не влизат минават тежки камиони през селото.

Изграждането на кариерата може да започне след обществената защита, насрочена за 11 февруари, ако дотогава не бъде осуетена от готвените протести.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28