Премиера на балета „Лешникотрошачката“ по музика на Чайковски, на Пловдивската опера, ще се състои в Градския дом на културата.
Във вълшебната феерия на сцената се появява Лешникотрошачката, деца, кукли, Захарна фея, цар на мишките, принц Лешник, оживяват лакомства, танцуват гости, роднини, пажове, цветя, играчки, войници...
Приказният сюжет, който по либрето е в една коледна нощ, се пресъздава от международната трупа на Операта с хореография на директора на балет „Арабеск“ Боряна Сечанова.
Сценографията е на Иван Токаджиев, а коледните костюми са дело на Цветанка Петкова-Стойнова и Адриана Николаева.
В звуковия файл е интервюто с Боряна Сечанова.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..