Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фрагмент от Берлинската стена остава в Пловдив

В годината на Пловдив – Европейска столица на културата и по повод честването на 30-тата годишнина от падането на Берлинската стена, в Пловдив ще бъде монтирано парче от един от символите на свободата за съвременна Европа.

Поставянето ще бъде отбелязано със специално събитие, което ще се състои на 19 декември от 16.00 часа пред едно от най-новите изложбени пространства в града зала „2019“, където в присъствието на президента Петър Стоянов (1997-2002),  кмета Здравко Димитров и немския посланик Н.Пр. Кристоф Айххорн ще бъде открит фрагментът.

Фрагментът е с височина 3,60 метра и тежи 2,5 тона. Той ще остане пред галерия „2019“ и впоследствие ще се превърне в основа за създаването на монумент, честващ Свободата на Нова Европа.

Парчето бетон е специално изрисувано от знаковия артист Тиери Ноар и през януари то бе част от изложбата „Изкуство на свободата - от Берлинската стена до уличното изкуство“, с която фондация „Пловдив 2019“ даде старт на столица на културата. Артистът оставя и личното си послание към града и страната ни, което гласи: „Послание към бъдещите поколения – нека не повтаряме грешките на миналото.“  Инициативата е на фондация „Пловдив 2019“ и част от заключителните събития в годината на титлата.

В началото на 2019-а единствената пътуваща колекция с 30 рисунки върху парчетата бетон остана в центъра на града три месеца, и бе разгледана от хиляди туристи и гости. Пловдив бе първият  в Европа, в който се показа изложбата в навечерието на годишнината от "Европа без граници". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Николай Няголов открива изложба в галерия Аспект

Есенният сезон в галерия Аспект започва със самостоятелна изложба на известния пловдивски художник Николай Няголов. Традиционно, всяка втора година, художникът представя новите си картини в галерията и тази година е подготвил 25 платна, обединени под мотото „неРеално“. Експресивни, динамични, изригващи феерия от цветове, творбите на Николай Няголов..

публикувано на 09.09.25 в 11:22

Талантливият човек е колеблив, насърчението е важно

Творческото писане при младите хора, как може да се подобри изучаването на родния език, питаме поетесата  Ина Иванова , част от академията "Заешка дупка", която навърши 10 години и стартира новите курсове от септември. Ина Иванова каза, че когато хората кандидатстват за курс по творческо писане, това вече означава, че те конкретно имат интерес да..

публикувано на 08.09.25 в 10:39

Изложба с творчеството на Любен Зидаров в галерия "2019"

Изложбата „ Любен Зидаров, 100 години “ се открива в зала „2019“ на ул. „Гладстон“ в Пловдив. След като беше показана миналата година в столицата, сега експозицията гостува в Града под тепетата Мащабната ретроспектива беше организирана като почит към забележителния художник, чиито илюстрации към повече от 200 заглавия са познати на..

обновено на 08.09.25 в 06:50

Пловдив получи като дарение уникално ръчно везано знаме

Уникално ръчно извезано знаме дариха на кмета на Пловдив по повод 140 години от Съединението По повод 140-ата годишнина от Съединението на България, Елисавета Георгиева – учител и майстор в изработването на исторически знамена – дари специално изработено ръчно извезано знаме на Съединението на кмета на Пловдив Костадин Димитров. „ Знамето е..

обновено на 07.09.25 в 08:36

Преге - предаване за света на книгите, 06.09.25 - 12.09.25

В предаването за книги на Радио Пловдив на 06.0 9 . 2025 бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ Иван Вазов. Нова земя. 616 стр., ок. 3А, Кръг, 2019. Захари Стоянов. Чардафон Велики. Хермес, 2025. Георги Пашев. Да живее Съединението. 352 стр., ок. 4А, Хермес, 2022. Маньо Стоянов...

публикувано на 06.09.25 в 14:24