Изложбата "100 на 100 пловдивчани" ще бъде представена в зала "2019" на ул. "Гладстон" 32. В нея с живопис участват 97 автори. Повечето от тях живеят в Пловдив, но са включени и произведения на пловдивчани, които работят извън града, или са свързани с него, като проф. Вихрони Попнеделев и Правдолюб Иванов.
Творбите са създадени специално за изложбата и са в размери от метър на метър, до метър и четиресет. Няма други ограничения, казва кураторът и автор на проекта Костадин Отонов. Всеки от авторите е със своя стил и избор. Няма друга възможност толкова много автори да се представят заедно на едно място, и да са обединени от връзката с Пловдив във формата квадрат. Тази кавалетна изложба дава и моментна снимка на нивото на изобразителното изкуство в града.
Отонов коментира и новата зала на" Гладстон", чието строителство беше съпроводено с дълга поредица от проблеми.
Като един от недостатъците на новата зала, той открои мястото на климатиците и малкия размер на входната врата, което не позволява в залата да се внесат монументални творби. А като най-голямото предимство на залата, според него, са качествените тоалетни на галерията " най-добрите градски тоалетни - разбира се, че има подтекст".
Проектът „100 на 100 пловдивчани“ стартира преди пет години с поредица от изложби на 10 автори в галерия А+ в Капана с картини в размер 100 на 100 сантиметра.
Вихра Григорова: Закодираните в заглавието 100 на 100, станаха не просто сантиметри, а разшириха смисловата връзка като 100 процента, нещо напълно автентично, истинско и пълноценно – и то от Пловдив. Кураторът Костадин Отонов и неговият екип провидяха в тази символика не само стопроцентовата връзка на авторите с нашия град, но и дадоха стопроцентова гаранция, че предлагат за зрителя стопроцентов продукт.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..