Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите на медицинските специалисти минимум 950 лева

Снощи протестиращите медицински сестри  се срещнаха с премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и министрите на здравеопазването, на вътрешните работи и социалните дейности. Здравният министър Кирил Ананиев гарантира на тази среща, че с подписванетко на Националния рамков договор следващата седмица, ще бъде гарантиран минимумът от 950 лева възнаграждение за медицинските сестри. Правителството е потвърдило ангажимента си да увеличи техните заплати, но това ще стане постепенно. Защо се стигна до тук? Отговорът е от Аркадий Шарков, експерт от Клуб за икономика и политика.

Това е шокова среща. Резултатите са пребързано изказани решения. Говори се за преразпределение на средства за медицинските специалисти. Очаква се това  да бъде заложено в Колективния рамков договор. Необходим е определен мининум за държавните и общинските болници. Има диспропорция, защото в частните болници въпросът със заплащането е уреден. Проблемът е голямото наличие на болници, което довежда до разпръскване на ресурсите. Не е необходимо всяко населено място да има болница. Достатъчен е медицински център и добра логистика. Необходима е политическа воля за затваряне на нерентабилните болници. Мерките са свързани със стимулиране на болниците и командно вливане на пари. Сега възниква проблемът , че това е помощ на държавата към търговски дружества.

Интервюто с Аркадий Шарков от Експертния клуб за  икономика и политика /ЕКИП/ е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11