След като добре попътува из страната през последните месеци, първата част от поредицата „Великите европейци” отново се връща при своята най-любима, най-многобройна и най-гореща публика в Пловдив.
С художника Александър Гьошев бяхме на доста места и имахме наистина интересни приключения.
Последното беше в Чепеларе, където се запознахме с толкова жива, будна и жадна за истинско, нормално слово публика, че буквално ми спря дъхът. Видях, чух и разбрах как Европа за тези хора е истинска духовна родина, но в същото време продължава да е далечна мечта.
Те знаят какво да се прави, имат желанието за промяна, включително на себе си, но духовният им порив е силно притиснат, ако не и смазан, от изкривените български посткомунистически обществени отношения, от предразсъдъците и простотията, които се ширят, от некадърността и нежеланието на управляващите – кои да е управляващи – да стимулират хората към истински реформи в страната.
Преди това бяхме в София на голяма, неочаквано голяма за мен, среща в Столична библиотека. Там пък със Сашо се почувствахме наистина у дома си сред многото люде от реалния български – и европейски – духовен елит, които бяха надошли да се видим. Не онзи елит, дето всеки ден обикаля медиите да дрънка глупости и да се перчи, а онзи, дето мисли добрите идеи и, без да парадира, работи за реализацията им. Усещането беше страхотно.
И така нататък, да не се връщаме много назад, а да вървим напред.
Поредната публична среща с „Великите европейци” ще бъде тази седмица в големия пловдивски книжовен храм – библиотека „Иван Вазов”.
Независимо, че библиотеката е голям приятел на екипа ни, акушира за издаването на книгата и помага с каквото може за разпространението ѝ, не пререди опашката, а търпеливо изчака реда си за тази среща.
Надявам се, че и сега пловдивската публика ще придойде на тълпи, за да обсъдим разни стари и особено - разни нови неща.
Тук и сега първи ще научите за новия медиен хоризонт, който се открива пред поредицата „Великите европейци”, ще можем да поговорим малко повече и за втората част от книгата, чиято подготовка е вече в ход.
Така че освободете си вечерта в четвъртък, 23 януари и в 18 часа елате на среща с „Великите европейци” в залата на Народна библиотека „Иван Вазов” – Пловдив, за да припалим огъня на европейския дух.
23-ти международен форум-фестивал „Вселената на компютърната музика - Симо Лазаров 2024“, който стартира на 06 декември, е посветен на 50 годишнината от основаването на студиото за електронна музика в БНР. Гост и в двете фестивални вечери ще е проф. д-р Симо Лазаров. Водещ - д-р Теодор Попов. Стартирал като национален през 1989 година..
Публицистичното предаване „Срещите“ на Радио Пловдив, с автор и водещ Людмила Сугарева, отбелязва своята 25-та годишнина в ефир. Четвърт век "Срещите" са платформа за задълбочени дискусии, важни въпроси и значими теми от народопсихологията, културата, религията, икономиката и историята. На 19 ноември, от 18:00 часа в Първо студио..
Маестро Евгений Шевкенов и Вероник Терюел ще свирят заедно на концерта „Моята Виена“ в Камерна сцена – Пловдив . Фестивалът кани пловдивчани и гости на града на едно специално музикално събитие на 17 ноември, неделя, от 19.00 часа в Първо студио на Радио Пловдив. Цигуларят Евгений Шевкенов отбелязва тази година 30-ия сезон на своята..
Самостоятелна изложба графика на Тодор Василев се открива в Културния център на Радио Пловдив“ на 15.11.2024 г., петък, от 18.00 часа. Той представя в своята изложба 20 творби - графика и рисунка Роден през 1976 г. Тодор Василев е завършил НХГ "Цанко Лавренов", специалност "Живопис", както и АМТИИ Пловдив, специалност "Графика. Той има над 25..
Радиофестивалът „Аларма Пънк Джаз“ на БНР ще представи Стефан Христоф за първи път в Пловдив. П ианистът, който живее и твори в Канада, ще изнесе солов концерт на 16 ноември,събота, от 20:30ч. в Първо студио на Радио Пловдив. Стефан Христоф е ембиънт-композитор с български и македонски корени, инструмнеталист, който свири на пиано и електрическа..