Бюджетът е много сложна тема и чрез него и се скриват, и се разкриват възможности за измами. Това обаче може да го забележи малък кръг специалисти, заяви икономическият анализатор Светозар Гледачев.
По думите му, ролята на бюджета е да прави политики, като движи града в определена посока – застой, развитие или регрес. Бюджетът е инструментът за всички дейности.
Хората, обществата и държавите се водят по два начина – по метода на тоягата и на силата и - по метода на моркова. Методът на моркова са парите, а парите на една организация са бюджетът. Според пловдивския бюджет сега не може да се каже със сигурност накъде ще върви градът. Това може да бъде казано, когато годината изтече.
Всеки бюджет се прави така, че различни лобистки интереси да усвояват определени пари. И колкото по-развита е държавата, процентът им е по-малък и е огромен – в неразвитите. От тези 343 млн не се знае колко ще отидат в „наши фирми“. Това трябва да интересува гражданите, защото то дразни.
За да има изпълнение на изпълни бюджета, трябва да има програма. Администрацията има определена програма. Кметът има амбициозна програма, но тя е от времето на соца – „Модър-Царевец“, захранване на града с хубава вода.
За целта трябват пари, каквито няма. Склонни ли са тогава гражданите да им бъдат вдигнати данъците? Не. В Швейцария ги попитаха с референдум и те казаха , че не са склонни данъците им да бъдат намалявани, защото там има прозрачност в управлението на парите. Те са склонни да дават повече пари, но да са доволни от управлението. Това пожелавам на пловдивчани – да са доволни от управлението, за да си плащат с радост данъците.
Ако парите от заема 120 млн, който може да бъде изтеглен, отидат за развитието на Пловдив, а не 50 млн лв. от тях да отидат по джобовете, всеки ще бъде доволен. Развитие има само когато се инвестира. А в програмата на общината инвестирането е прекалено малко - от 343 млн лв 198 млн са за заплати и осигуровки и 95 млн. - за издръжка на администрацията. Порочният модел дотук трябва да бъде променен.
Цялото интервю чуйте – от звуковия файл:
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..