Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И четвъртият вот на недоверие към правителството няма да успее

Политиците трябва да се научат да мислят стратегически

България се нуждае от Воден пакт за следващите 15 години, за да няма проблеми като този в Перник

Поредният вот на недоверие към правителството няма да успее прогнозира в интервю за Радио Пловдив политологът Антоний Гълъбов.

Според него темата е загубила част от блясъка си. Стана така, защото БСП заяви, че ще внася вот на недоверие на 30 декември, направи го на 20 януари. Направи го без да консултации с други политически сили и отново повтори, и то за трети път, сценария, по който се опитва неуспешно да свали кабинета.

Коментирайки разположението на силите в НС, доц. Гълъбов посочи, че ДПС има своите аргументи да отбележи, че с него не са правени  консултации за вота, както и да очертае още един по-различен и по-интересен профил на аргументация за искане на вот на недоверие. Той отбеляза, че ГЕРБ и ОП са от една страна, но има вътрешни нюанси в отношението на тези политически формации - и в тях и между тях. От друга страна ПГ на „Воля“ ще успее максимално да се възползва от интригата, която е свързана с нейния избор на гласуване, но в крайна сметка няма да подкрепи вота на недоверие, смята политологът.

Антоний Гълъбов подчерта, че от гледна точка на актуалната кризисна ситуация в Перник по-важно е да се намери решение, отколкото да се свали правителството и затова вотът ще е неуспешен. В конкретния случай става дума за стратегически избор пред страната и за локална криза – това е водната криза в Перник.

Той смята, че в Перник е можело да не се стигне до криза, но водният режим е бил неизбежен. Дали сега и в началото на лятото, въпрос на време и отлагане.

Стратегическият проблем който стои пред нас е как ефективно да се научим да управляваме ресурсите си. Добре е мисленето в страната да стане по-стратегическо, за да мислим как да управляваме успешно общите си дела, категоричен беше Гълъбов.

Той даде и пример с управлението на дефицитния ресурс вода. България има воден ресурс, но регистрира големи водни загуби и така сме по-близо до нищета отколкото до бедност. Бедност е когато нямаш, а нищета когато пилееш каквото име. България пилее всичко сега – от ресурси до човешки живот.

Важно е обаче да се вникне в смисъла на проблема, а не да се прави само парламентарната математика, подчерта доц Гълъбов. Според него БСП е изпаднала в парадоксална ситуация. Проблем, който дава възможност за вот  на недоверие, но невъзможност на социалистите да убедят хората, че те могат да разрешат подобен проблем и да бъдат добра управленска алтернатива. 

Социалистите имаха два подхода – единият да плаши хората със ситуацията, а другият да организира дебат как да се управлява водата у нас. БСП пропусна тази възможност, депозира вот и той няма да успее. Така няма да успее да се реализира и като смислена опозиция на това управление. БСП имаше възможност да структурира поле, в което управляващите да се защитават, но в техните мотиви, представени в 40 страници на сайта на НС, има един доста плосък хоризонт на политическо противопоставяне. Опозицията не успя да покаже, че има различен подход към управлението на страната, коментира Антоний Гълъбов.

Той посъветва политиците да вървят към широко общо политическо съгласие относно водния ресурс на България, тъй като това стратегически ресурс. На България й трябва Воден пакт, за да е ясно, че във всеки следващ бюджет за 15 години ще има по 250 милиона лева за развитие на сектора. Ние имаме голям относителен дял на съхранена природа и сме длъжни да я съхраняваме и пазим, каза политологът Антоний Гълъбов в заключение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна

Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..

публикувано на 22.01.25 в 11:00
Проф. Марин Русев

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас?  Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има  два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..

публикувано на 22.01.25 в 10:41

В края на годината се подновява работата по Голямоконарско шосе

Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..

публикувано на 22.01.25 в 10:19

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08