Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пластмаса отрови рибата в река Марица край Пазарджик и Пловдив

Източникът на замърсяване е пазарджишката фирма "Екоинвест", може да има и други

Сигнал за умряла риба във водите на река Марица край пазарджишкото село Огняново е получен в 10,30 часа тази сутрин в РИОСВ – Пазарджик. 

Пред Радио Пловдив директорът на инспекцията Костадин Гешев съобщи, че сигналът е подаден на тел. 112 и веднага е сформиран проверяващ екип съвместно с "Басейнова дирекция" и Изпълнителната агенция по околната среда и водите.

Установен е източникът на замърсяването – това е пазарджишката фирма „Екоинвест“, която преработва пластмаса. Възможно е да има и други замърсители, посочи Гешев. Замърсяването идва от поречието на река Пишманка, затова се вземат проби от водата, за да се установи дали фирмата замърсител е само една. 

Предстои да бъдат назначени експертизи, каза прокурор Васил Малинов:

"Образувано е досъдебно производство по чл.352 от Наказателния кодекс: който замърсява водни площи, реки и с това създаде опасност за здравето на хората и животните, се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и глоба от 5 до 3 хиляди лева. Иззети са проби от четири фирми от Пазарджишко, които могат да бъдат извършители, да са замърсили водата. Ще бъдат назначени експертизи. Това е до момента. Фирми не трябва да се посочват, защото може да се окаже, че източникът е някой друг".

Първоначалните данни сочат, че рибата е умряла заради изпускането във водата на т. нар. мленки от пластмаса. Това са неразтворими вещества от пластмасата, които отиват във водата заради неправилна работа на пречиствателните съоръжения, обясни директорът на екоинспекцията в Пазарджик. Мъртва риба в Марица

За случая са уведомени районната прокуратура и дирекцията на МВР в Пазарджик. 

След Огняново, сигнали за мъртва риба във водите на Марица бяха получени и от Стамболийски и Цалапица.

Незабавно последва реакция на институциите в Пловдив. На проверка при моста в Стамболийски отидоха областният управител Дани Каназирева, директорите на "Басейнова дирекция" и на Областната дирекция за безопасност на храните в Пловдив, както и представители на пловдивската полиция. 

Уведомена е и прокуратурата в Пловдив, откъдето също са разпоредили проверка. 

За ситуацията е информиран и управителят на ВиК-Пловдив - Спартак Николов. Очаква се да бъдат взети и проби от питейната вода, заради потенциалната опасност за здравето на хората. 

Проверки на място са направили и кметовете на селата  Оризари и Цалапица – Йордан Тотев и Ивайло Данаилов. От община "Родопи" съобщават, че са взети всички необходими мерки и са в постоянна координация с РИОСВ, "Басейнова дирекция" и Агенцията по храните. 

Областният управител Дани Каназирева призова да не се консумира риба, уловена по поречието на Марица от Пазарджик до Първомай, както и да се избягва досег с речната вода. 

Органите на реда охраняват засегнатите зони. Първите резултати от бързите тестове се очаква да бъдат готови тази вечер. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Община Карлово предоставя средства за ремонт на родилното

Община Карлово ще предостави средства за ремонт в Акушеро-гинекологично отделение на МБАЛ „Д-р Киро Попов“. Община Карлово ще предостави субсидия в размер на 60 000 лева за ремонтни дейности  в АГ отделението на МБАЛ „Д-р Киро Попов“, това реши Общински съвет Карлово. Средствата ще бъдат изразходвани за належащ целеви ремонт на..

публикувано на 31.07.25 в 17:39

Големият ремонт на Рогошко шосе започна

Започна дългоочакваната реконструкция на "Рогошко шосе“, който е на стойност 11 милиона лева.  Заради ремонтните дейности от днес е затворен участъка от разклона на рогошките гробища до границата с Община „Марица“. Там ще се работи през следващите два месеца, а целият участък от 4,5 километра, който стига до гробищния парк трябва да приключи..

обновено на 31.07.25 в 15:58

В Раковски и съседните села вече имат постоянно електричество

Електрозахранването в община Раковски вече е трайно възстановено, след като екипи на Електроенергийния системен оператор работиха за отстраняване на аварията в продължение на повече от две денонощия. Вчера на място в авариралата 110 - киловолтова подстанция „Раковски” беше доставен нов трансформатор, който през изминалата нощ беше монтиран, изпробван и..

публикувано на 31.07.25 в 15:48

Шестимата от ОПГ-то за пласиране на фалшиви пари остават в ареста

Апелативният съд в Пловдив потвърди постоянния арест на обвиняемите от ОПГ-то за пласиране на фалшиви пари. Според магистратите, ако са на свобода, има опасност да извършат други престъпления. Петима от тях обжалвама мерките си за неотклонение, а един не го направи. След днешното решение на апелативните магистрати всичките шестима обвиняеми остават в..

публикувано на 31.07.25 в 15:47

Тежка, но под контрол, остава епизоотичната обстановка

Тежка, но под контрол остава ситуацията с шарката по овцете и козите в района на Пловдив. Заболяването е ограничено основно в рамките на областта. Това стана ясно след днешното заседание на щаба, свикан от областния управител Христина Янчева.  Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните  д-р Светлозар Патарински..

публикувано на 31.07.25 в 15:45