Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасителният план за България е АЕЦ "Белене"

Според енергийния експерт проф. Атанас Тасев, за 2020 г. енергетиката ще бъде на първо място. Той посочи, че предизвикателствата са сериозни, като произтичат от новата политика на ЕК.

 Беше обявен план за тотален енергиен преход към беземисионна енергетика. Призивът е до 2025 г. всички термоцентрали на територията на ЕС да спрат. Сега българското правителство има шанс да се пребори, поне до 2035-та година да съхраним нашия потенциал. Това са 44% от нашата енергийна система. Ще последва постепенно затваряне на тези централи, но не веднага. Плащаме квоти въглероден диоксид, цената на 1 тон е 30 евро.Това значително оскъпява електроенергията и ние започнахме да внасяме.

Проф. Тасев посочи, че спасителният план е АЕЦ „Белене“. След 10 години, когато бъде въведена централата ще се разшири капацитетът на компенсиращата станция ПАВЕЦ „Чаира“. Новите реактори са маневрени и позволяват промяна на режима на работа до 30%, без особени проблеми. Сега предстои проектът да получи лиценз, а обвързвашите оферти на кандидатите са следващ етап. До края на година ще има пълна яснота, кой ще е главният изпълнител, подизпълнителите и основният инвеститор.  

Относно „Балкански поток“ проф. Тасев заяви, че оставаме на газовата карта. В противен случай нашите тръби, които имат капацитет 18 милиарда куб. м. газ за транзит щяха да останат празни.

Цялото интервю с енергийния експерт проф. Атанас Тасев е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28