Това, което се случи с отравянето на рибата, е прецедент и откакто съм риболовец не помня такова мащабно изтравяне на рибния ресурс в Марица. Това заяви Петър Янев – член на рибарско дружество „Олимпик", подал първия сигнал за мъртвата риба.
По думите му, рибите са се движели на облаци по течението, давали са всичко от себе си в последните секунди на живота си, но не са били пощадени.
За агонията им Янев подчерта, че не притежава техническа компетенстност и възможност за иследване на водата, но само след около 20-30 минути представителите на различни институции са дошли на място.
Отзовахме се веднага на проблема и действахме адекватно всички институции, нито една от тях не го неглижира.
Забелязахме обаче, че започнаха да се появяват кървави петна по рибата, което говори за разлагане. Падаха и люспите им, което е доста трудно, когато екземплярите са здрави.
Той не коментира дали смъртта е причинена от пластмаса или киселина, но изрази увереност, че държавата и институциите ще си свършат работата и ще излязат с резултати и санкции.
Янев обаче бе категоричен, че зарибяване от държавата не е правено от дълги години и то се осъществява от самодейци, които дават всичко от себе си и със средства от българския риболовец за хобито му. Болката е неописуема, сърцата ни кървят от гледката, заяви той.
Ако оставим реката да възстановява сама щетите, ще ни трябват много, много години. За да добие трофейни размери една риба кефал например /2-3 кг/ трябват 10-15 години.
Той заяви още, че очаква от ИА „Аквакултури“ да представи план за зарибяването на Марица и да работи целенасочено, за да не се повтори лошият пример с пресушаването на река Въча.
Настояваме виновниците да понесат отговорността си, да си платят глобите и да възстановят реката и околната среда.
Цялото интервю – от звуковия файл:„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..