Каква е реалната икономическа картина на регионите в страната. За предизвикателствата пред местните власти, инвестициите, ръста на заплатите и тенденциите в пазара на труда – икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев преди представянето на осмото мащабно изследване на института „Регионалните профили“.
Тази година поставяме фокус на изследването върху заплатите, защото там има задълбочаващи се различия в регионите.
Изследването показва, че на фона на растяща икономика, индустрията се променя от сектори с ниска добавена стойност към сектори с висока добавена стойност. Разходите за труд растат и то на фона на забавен растеж в Европа. При всички тези обстоятелства регионалната карта е различна: едни области в най-голяма степен се възползват от тази трансформация на икономиката и успяват да насочат промишлеността си към по-капиталоемки сектори с по-висока степен на знания и по-висока добавена стойност. Такъв е примерът с Пловдив и Тракия – Икономическа зона.
А други, които са по-малки вторични центрове, все още имат високи нива на безработица и повече ниски заплати и все още са добро място за трудоемките производства. Такива са регионите около Хасково, Кърджали и Враца. По различен начин регионите реагират на развиващата се среда.
Развитието на услугите, особено в областта на информационните технологии, макар и фокусирано основно в София, през последните 2-3 години, макар и в по-малки мащаби, но отчетливо, се вижда категорично и в Пловдив и Варна.
По думите на Ганев, спекулациите с влизането на страната ни в чакалнята на еврозоната са плод на свръх реакция и недобра комуникация.
Аз съм спокоен за твърдия валутен курс на фона на успеха на водещите региони. Най-вероятно влизането в чакалнята ще повиши кредитния ни рейтинг и инвеститорския интерес и ние трябва да се възползваме от това. Икономиката се трансформира и от това се възползват големите центрове.
Неслучайно не всеки може да инвестира в Пловдив, особено, ако предлага нископлатен труд. Пловдив трябва да продължи по своя път – високи технологии, влагане на знания и повече добавена стойност. Пловдив има всички основания да бъде сред лидерите заедно със София и широката индустриална зона около столицата.
За съжаление обаче все още Пловдив не е сред лидерите по заплащане и като цяло изостава.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..