Промените в климата са съществено предизвикателство в управлението на водите. Сега процесите, които се наблюдават, показват нестабилност и тенденция към проява на екстремални явления – дълги периоди на засушаване, по-големи температурни амплитуди, екстремални наводнения, валежите не са такива, каквито ги помним преди години, подчерта инж. Никола Карнолски – представител на роководството на регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
Новият екоминистър е намерил вярното решение, което приветствам – създаването на единен оперативен център, следящ нивото на язовирите. Наистина това е необходимо, за да могат управленските решения да идват от едно място, защото сега управлението на водите освен в МОСВ е задача и на още няколко министерства и комуникацията между ведомствата е много затруднена.
В последните години в професионалните организации се наблюдава застрашително намаляване на инженерните кадри със специализация във водния сектор. Това се обяснява с липсата на мотивация у младите хора да се обучават. В Университета по строителство и архитектура в момента се обучават едва 4-5 студента по специалността „Хидростроителство“, които са изключително недостатъчни за мащабите на страната и нуждите й.
Водната секция на регионалната колегия сме 140 човека, но от тях само 10-15 са със специалност „Хидротехническо“ и „Хидромелиоративно строителство“, имащи професионално отношение към язовирите, строителството на диги и отводнителни системи. Те не могат да покрият всички сектори.
Има очевидна необходимост от повече експлоатационни предприятия, които да се грижат за малките язовири и речните съоръжения. Положението е трудно и не може да се намери за него еднозначно решение.
Интервюто – от звуковия файл:
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..