Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няколко поколения са свързани с Хари Потър и света на магиите

Издателство „Егмонт“ кани българските почитатели на магията да отпразнуват Нощта на книгите за Хари Потър за шеста поредна година. Днес, 6-ти февруари, е специален ден, защото в повече от 19 населени места в цялата страна стартират "Тримагически турнири", това е мотото за тази година.

През 2000-ната година, издателство „Егмонт“ представя на читателите у нас историята на младия магьосник  с първия роман на Дж. К. Роулинг „Хари Потър и Философският камък“, който се превръща в любима книга на няколко поколения.

Приключенията на Хари Потър в магьосническия свят са разказани в 7 книги, преведени на 78 езика, продадени в над 450 милиона екземпляра по целия свят, като са пресъздадени в осем хитови филма.

Празникът, посветен на Хари Потър, ще бъде в Пловдив на 8-ми февруари от 17 часа в книжарница „Хеликон“ – Център.

Интервюто с Валентина Божичкова от издателство "Егмонт" е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Пловдивската опера представя премиерно "Отело" от Верди

Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив.  В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..

обновено на 31.01.25 в 07:31

Венета Маринова открива изложбата "Точно време"

Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив.  Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..

публикувано на 31.01.25 в 06:52