Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нито САЩ, нито ЕС ще наложат върховенство на правото у нас

Съдия Андон Миталов стана първият български гражданин, който е с наложена забрана да влиза в САЩ заради корупция. Освен него с такава рестрикция е и семейството му. Какъв знак е това за България, какви ще са последиците за страната ни и ще се отрази ли това на отношенията ни със САЩ – коментар на Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи.

Според него създадените големи обществени очаквания към това кой ще бъде посочен са се превърна ли в разочарование след оповестяването на името.

Това е симптоматично за дълбокото чувство за несправедливост на недоверието на българското общество, че институциите у нас могат да преборят несправедливостта и че някой отвън трябва да наложи ред и да се прибори с корупцията и престъпността.

Според Славев нашите очаквания трябва да са не към САЩ, а към българските власти.

Нямаше голяма изненада, най- малкото заради изявлението на Бойко Борисов след срещата му с Доналд Тръмп, от което стана ясно, че темата с решението на съдия Миталов е обсъждана, каза Славев.

Той уточни, че наложената санкция е най- леката възможна, защото САЩ имат и по-  строги наказания за корупция по други свои закони, включително и финансови.

Последици за двустранните отношения между България и САЩ няма да има, макар че страната ни попадна в твърде позорен списък на държави, в които има наложени подобни санкции.

Това е потвърждение, че изпитваме сериозни проблеми с налагането на правото и спазването на закона.

Искането на съдийската колегия на ВСС за повече доказателства по случая е навременно и съвсем уместно. Славов припомни, че в края на миналата година е сезиран инспектората на ВСС да образува проверка, но тя е отказана, защото е била извън правомощията му. 

Редно е да се поиска информация защо искането на бившия главен прокурор Сотир Цацаров е било поискано точно по този начин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24