“Одисей“ да пътува извън страната – това е амбицията на екипа на Драматичен театър Пловдив, който създаде спектакъла към програмата на града като Европейска културна столица. Италия е първата страна, с която се водят разговори, разказа директорът на пловдивския театър Кръстю Кръстев.
Финансирането на пътешествието извън страната, обаче, е само едната страна на въпроса с осъществяването му. За автора на спектакъла и драматург на театъра Александър Секулов акцентът е формирането на цялостна политика за културния продукт на Пловдив.
Въпросът е дали общинският съвет иска да създаде цялостна политика за „износ“ на пловдивска култура навън, казва той. От театъра ще търсят подкрепа от Фондация "Пловдив 2019" и от Министерството на културата.
Докато това се случи, спектакълът, който вече има 20 представяния пред пловдивска публика, ще преживее друго приключение – разказът за създаването му, от който екип на БНТ Пловдив прави филм. Директорът на телевизионния център Десислава Шишманова споделя, че екипът не е останал на ниво да представи мейкинг на спектакъла, а е посетил Итака - земята на Одисей, за да разбере на място защо митът за него продължава да вълнува и днес хората. Филмът „Одисей“ ще се излъчи тази събота, 8 февруари, от 17 часа по БНТ2.
И защото всичко, запечатано на лента или видео, оставя паметта за него жива, наред с пътешествието на „Одисей“ и работата по нови спектакли, Драматичен театър Пловдив се е заел и със създаването на Първи виртуален музей на българския театър, в който идеята е да бъдат събрани нишките на първия български професионален театър от миналото до днес.
За първото пътешествие на спектакъла "Одисей" извън Пловдив - гостуването му в Народен театър "Иван Вазов" в София, за изводите и новите планове, както и за едноименния филм на БНТ 2 може да чуете още в репортажа в звуковия файл.
Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ? И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..