Няма опасни вещества, които се формират от работата в депата, съобщи директорката на Басейнова дирекция Източнобеломорски район инж. Цветелина Кънева. Все още обаче експертите анализират мястото, откъдето да се вземат проби за оценка замърсени ли са подземните води.
„Това е добре организирана дейност – от незаконен добив на инертни материали до депониране на боклук. Нанесени са щети за милиони левове“, коментира на нарочна пресконференция Каназирева. По думите й, има пуснати жалби, сезирани са органите, но до тази седмица не е била прекратена въпросната дейност.
Земята в Ягодово, върху която е извършвана дейността, представлява 6 имота, 5 от които частна собственост и един на община Родопи. Там са правени изкопи за инертни материали, след добива им дупките са се запълвали с боклук. Наслоени са най-малко два пласта, след което се е запръстявало, обясни „технологията“ областният управител. На мястото е имало кантар, събирали са се такси в пъти по-ниски от тези в законните депа за отпадъци.
В Цалапица депонирането на 1 тон например струва 110 лв, съобщи Каназирева и посочи, че през годините редица фирми са знаели, че тук могат да го направят срещу далеч по-ниска цена. "Разговаряхме с министъра на енергетика да се извърши незабавна проверка по случая с добива на инертни материали, уведомяваме и Министерство на земеделието, министъра на околата среда и водите", каза още областният управител.
По река Чая при Катуница добив на инертни материали няма, там мястото се е използвало само за депониране на боклук. Предполага се, че откритите чували с отпадък са внесени като суровина за преработка. Очаква се проверката на полицията и прокуратурата да установи на кого са.
РИОСВ Пловдив през 2016 година са получили сигнали по случая с незаконния добив на инертни материали при Ягодово и са извършили проверка заедно с МВР и общината, като документите са били изпратени до Районна прокуратура Пловдив.
Решението на Прокуратурата е: прекратява производството, обяви инж. Любка Караманова, доиректр на Дирекция „Контрол по опазване на околната среда“ към РИОСВ Пловдив и добави, че по случая е сезирано Министерството на енергетиката като компетентен орган. Имало е и сигнал за изхвърляне на отпадъци - строителни, битови, смесени производствени - проверявани са и са издавани предписания, след което при последващ контрол е установявано, че те са били изпълнени.
Най-важно е да се установи нарушителят и да понесе всички санкции на законите, в това число и сериозна наказателна отговорност, обобщи случая Дани Каназирева. След приключване на следствените действия, от Напоителни системи са поели ангажимент да почистят дигата на река Чая при Катуница.
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..
Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков. Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение. След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..