Пловдивската галерия "Сигна" открива на 14 февруари изложба живопис на Богомил Благоев със заглавие "В памет на Цветелина".
В Пловдив авторът се представя за първи път самостоятелно. Изложбата е благотворителна.
Първоначалният замисъл е изложбата да е с кауза за набиране на средства за лечението на болната дъщеря на художника, но в хода на подготовката младата жена е починала. Сега целта е събраните средства да отидат в помощ на нейното семейств. Това е нашият жест на съпричастие, а и показваме, че и с изкуство може да се помага, казва галеристката Нели Петрова.
Богомил Благоев е член е на СБХ. Дългогодишен преподавател е по изобразително изкуство в Специализираното училище по изкуствата „Св. Климент Охридски“ в Перник. Творецът ползва познатите академични живописни техники, но търси и нетрадиционни похвати, за да „оживи“ платната и ги направят по-атрактивни. Гравитира към поантализма /френско течение в изобразителното изкуство, свързано с точкуване/ и това го прави разпознаваем по стил. Едновременно с това залага и на цветните петна като основа, повлияващи на оптичното смесване и въздействие на точките, нанесени върху тях. Рисува предимно пейзажи, въплъщаващи красотата на природата.
Участва в международни биеналета по живопис в Палма де Майорка, Истанбул и др., в международни пленери в страната и чужбина, в общите национални художествени изложби в столицата и страната, в националните изложби на учителите-художници, като на тази през 2005-та г. във Велико Търново е награден за цялостно творчество.
Интервюто с Нели Петрова е в звуковия файл.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и за разсъждаваха ЩО Е ТОВА ЕВРОПЕЙСКА СОЛИДАРНОСТ. И като как ще се случи когато национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на ЕВРОПА все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство...
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..