Психиатърът д-р Владимир Симов идва от Франция, където живее работи сега, като преди това е работил във Великобритания, където е и университетски преподавател, а у нас е бил в Медицинска академия, тогава е и зам.председател на Юнг общество у нас.
Книгата е на издателство „Изток-Запад“, която ще има премиера тази вечер от 18 ч. е с преводът на адвокат Пламен Хаджийски с научни редактори Валерия Дилова и д-р Владимир Симов. Специално участие ще вземат пианистът Ростислав Йовчев, актьорите Маргарита Гошева, Симеон Алексиев, Александър Хаджиангелов и режисьорът Стайко Мурджев от Драматичен театър-Пловдив.
„Червената книга” (Liber Novus) на швейцарския психиатър и основател на аналитичната психология Карл Густав Юнг (1875–1961) е непубликуван приживе негов труд, собственоръчно написан и изрисуван дневник на сънищните и будните му видения, в периода 1913–1929 г. Оформен е като илюстрован средновековен ръкопис, предназначен да бъде съзидан от образ и слово храм на душата.
Илюстрациите в "Червената книга" са направени от самия Юнг / той работи върху книгата 16 години/ и са изумителни. За съжаление, на този етап не са включени ва това апърво на български език издание, защото цената би била търде висока, но има идея да се публикуват и те.
Книгата е издадена на немски и английски език за първи път през 2009 г., и е плод на дългогодишен психологически експеримент, при който Юнг, следвайки примера на античните герои Одисей и Орфей, се осмелява да предприеме νέκυια (некия) – да слезе в бездната на онова, което по-късно сам ще нарече колективно несъзнавано, и да предостави собствения си живот – тялото, душата, ума, дори кръвта си, за арена на праобразите, обитаващи незнайните небеса и преизподни, от които е съставен човекът. Макар да се радва на рано постигнала го светска слава, той се впуска в това пътешествие, по-късно наречено метод на активно въображение, надявайки се отново да намери и да възвърне изгубената си в суетното лутане душа.
Цялото интервю с д-р Владимир Симов е в звуковия файл.
Ретроспективна изложба на художника Атанас Карадечев ще се открие в Градската художествената галерия на Главната пловдивска улица. В експозицията ще могат да се видят 40 негови пластични творби от бронз, както и акварели, маслена живопис, рисунки и скици. Някои са правени скоро, други са създавани през годините назад. Като главна тема на..
Тази вечер от 18:00 ч., в галерия „Възраждане“ е откриването на изложбата живопис "Видения, мечти и митове: шепот от дълбините" на проф. Пламен Легкоступ. Експозицията ще продължи три седмици, до 02.06.2025 г. Художникът казва: Заглавието на експозицията „Видения, мечти и митове: шепот от дълбините“, както винаги, не е подбрано случайно...
За осми път Пловдив е домакин на Международния фестивал на поезията „Орфей“. Тази година участниците за 12 поети от 9 страни – Хърватия, Чехия, Естония, Турзия, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България. Нашата страна се представя от Елин Рахнев и пловдивчанката Теодора Сукарева-Теа. Поетичното четене ще състои днес и утре..
Изложба и представяне на книга инициира днес в Културния център на Радио Пловдив жудожничката и писателка Мария Колюшева. В изложбата тя е събрала картини с природна тематика и с архитектурата на Стария град. В книгата „Омайна вселена“ тя е събрала издадените досега приказки в мерена реч, сред които „Малкият Мук“ и „Момотаро“...
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...