Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джипитата искат строг контрол върху болничните

Дискусионна все още остава темата за това кой да плаща първите три дни от болничните. Бизнесът продължава да настоява да бъде освободен от този ангажимент, но държавата е категорично против НОИ да поеме първите три дни болнични. Към тази дискусия се присъединиха и джипитата. От Сдружението на обощпрактикуващите лекари настояват да се разширят правомощията на службите по трудова медицина, на които да се възложи провеждането на ежегодни анализи на заболеваемостта в предприятията и организациите, в рамките на които да се идентифицират случаите на често боледуващи служители и на "съмнителни" от гледна точка на работодателя.

Това е работа на службите по трудова медицина. След като работниците боледуват толкова често, трябва да се види каква е същината на този проблем. Анализ на експерти на НОИ показва, че най-много болнични се издават не по време на празници, а през месеците от януари до март. Тогава имаме пик на заразните заболявания. Тоест – напълно обективно лекарите издават болнични листове. И службите по трудова медицина трябва да анализират – защо работниците толкова често се разболяват в една фирма, обясни доктор Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.

Той допълни, че джипитата предлагат и цялостна електронна обработка на болничните листове.

Трябва да се осигури възможност общопрактикуващите лекари по електронен път да изпращат болничните листове на съответните работодатели, службите по трудова медицина и Инспекцията по труда, обясни още доктор Сотиров.

Системата няма да отнеме много средства, но по тази начин ще има възможност за реакция, ако има съмнения за злоупотреба от страна на пациентите.

В момента хората, които неправомерно използват болнични, не носят отговорност, ако злоупотребят. Лекарите се доверяваме на всичко, което ни казват пациентите. Защото има диагнози, които се поставят изцяло върху оплакванията на пациентите, обясни още доктор Сотиров.

Цялото интервю с доктор Костадин Сотиров можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10