Разговорът за правилата, мениджмънта и таланта на отличаваните ежегодно с награда на Пловдив днес отбелязваме с грифа „Култура“.
Провокацията да чуем в програма „Точно днес“ позициите на хора, имащи отношение към културните продукти и качествата им, които създават пловдивските творци, е заради предстоящото обсъждане в Градския дом на културата „Борис Христов“ на проекта за нов статут на „Награда Пловдив“ в областта на изкуството и културата.
Доколко промените в статута на наградата отговарят на новите потребности на времето и гарантират ли очакваната обективност, безпристрастност и тежест на оценката? Коментар по темата чуйте от театроведа Пенка Калинкова и журналиста Евгени Тодоров, които ще коментират и избора на новоназначения директор на Общински институт „Старинен Пловдив“ – журналиста от Нова тв Богомил Грозев.
По темата за новия статут на награда „Пловдив“ ще добавим и позициите на Асен Асенов, ректора на ВУСИ – Пловдив проф. Георги Манолов, адвокат и общински съветник от „Да България“ Веселина Александрова.
Едва ли има по-подходящо време като тема за националната ни памет и достойнство от онези февруарски дни, които направиха едно бесило „по срам и по блясък с кръста равно“. Какво съдържа новата книга с непознати до днес документи от Османския архив в Истанбул „Нови документи за издирването и следствието срещу Васил Левски и участниците в Арабаконашкия обир“, ще попитаме уредника в Национален музей „Васил Левски“ Карлово, открил документите Виктор Комбов.
Какво е състоянието на пострадалата от дъждовете фасада на Южната кула на Мелтепе и какви са предприетите мерки за аварийна консервация и реставрация на магилата, която се очаква да е една от археологическите атракции в Европа - по темата - директорът на Археологическия музей - Пловдив д-р Костадин Кисьов.
В навечерието на рождения си ден 26 февруари художникът Ангел Гешев традиционно открива в своята галерия Arsenal of Art в Капана самостоятелна изложба „Шепот“. Интервюто е на Галя Митева.
А първите минути на утрото ще посрещнем и във вторник в компанията на скулптора Цвятко Сиромашки. Той е гости в рубриката „Добро утро, Ден“ тази седмица.
Последният работен ден от светлата седмица ще засегнем важните теми за Пловдив, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Как ще се отрази вторият етап от ремонтните дейности на Хуманитарната гимназия „Свети свети Кирил и Методий“ и каква организация ще бъде създадена? По темата след срещата с родителите ще говорим с Владимир Темелков ,..
За религията, добродетелите и отзувка от събитията на деня говорим днес в предаването "Ден след ден". С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен" проследяваме дискусията за изучаването на религия, която се провежда в столицата. За решенията на пловдивските съветници по време на днешната сесия ни информира Яница Марова. Как младите..
В предаването днес наш гост е археологът Екатерина Илиева, с която заедно ще поканим всички пловдивчани на любимата им археологическа обиколка. На 26 април, събота, от 10:30 ч. тя и екипът й ще проведат първата по рода си беседа и специална обиколка из новооткрития археологически комплекс „Небет тепе“ – едно от най-емблематичните места в Пловдив,..
Равновесието е трудно постижимо в баланса на интересите, на емоциите, на парите, между желанията и възможностите... Темите в четвъртото утро на седмицата в голямата си част съдържат въпроса дали баланс въобще е възможен. С кончината на папа Франциск светът потъна в скръб, но и започна да брои позитиви и негативи за неговия понтификат, а и от първия..
Мощно земетресение от 6,3 по Рихтер разтърси в ранния следобед района на Истанбул. Трусът бе усетен и в България, включително по високите етажи на Пловдив, а БГ Алърт се задейства. С актуална информация за земетресението ще чуем Пламена Райкова – Цанкова , ръководител на департамент „Сеизмология“ в Националния институт по геофизика, геодезия и..