Има изключително много неоткрити документални свидетелства, които дават информация за Васил Левски и за българската история, които тепърва предстои да станат известни. Това, което ние от Националния музей „Васил Левски“ в Карлово открихме в Османския архив в Истанбул, е само началото. Това заяви уредникът от музея Виктор Комбов.
Комбов подчерта, че преди 1989 г. са съществували препятствия за достъп до документите, но сега живеем в свободен свят и всеки един гражданин на света има достъп до архивите в Турция и може да открие това, което търси.
Издирваческата дейност на Комбов е провокирана от информацията, че в Османския архив на Истанбул може да се съхранява снимка на Васил Левски и той се е почувствал длъжен да провери.
Открих обаче не само тази снимка, но и още над 20 документи, които дават информация за Васил Левски и неговата революционна организация. Оказа се, че всички те са неизвестни за българските историци.
Сред тях няма сензационна информация, но това, което научаваме, дава съвършено нова информация за историците или затвърждава техните предположения. В книгата не са публикувани всички новооткрити документи, а само документите, около снимката на Левски. Има и такива документи, които в момента се превеждат и предстои да бъдат публикувани.
Комбов подчерта, че досега не е било доказано категорично с каква снимка са издирвали Левски.
След откриването на въпросната фотография до под кръста, на гърба на която са отбелязани основните физически белези на Апостола за удобство на неговите издирвачи, това вече е факт. В документите се описва още как протича процесът срещу обирачите на Орханийската хазна и комитетските дейци от организацията на Левски.
Досега не знаехме и кои са членовете на смесената комисия, която е действала преди официалната правителствена, но документите съдържат техните имена, подписи и печати.
Със сигурност новите документи ще променят и представата за вината на Димитър Общи за провала на революционната организация. Все още не е публикуван документът, в който се оказва, че Дунавският валия е знаел цялата подробна информация за организацията на Левски и действията ѝ още преди обира в Арабаконак и още преди Димитър Общи да попадне в ръцете на Османската полиция.
Чуйте повече от звуковия файл:
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..