В деня на майчиния език д-р Ани Кеврокян представя книгата си „Наследството на Текирдах”. В хайета на Балабанова къща в Стария Пловдив от 18 часа за нея ще говорятписателката Елена Диварова и Донка Налбантова от „Старинен Пловдив“.
Това е пътуване по литературно-документалната нишка на миналото, в което разказът за дедите ми, депортирани от градчето им Текердах през 1915-та година, се преплита с аромати и вкусове от напуснатата родина – разказва д-р Кеворкян, пловдивчанката, която предава на поколенията след нея наследството на дедите й от Армения със съзнанието, че нейните корени вече са в Пловдив.
Майката и езика са на едно и също ниво в човешката душа – допълва авторката пред радио Пловдив в деня на майчиния език 21 февруари. Тя разказва, че баба й я научила как трябва да се обича, как трябва човек да се врече веднъж завинаги и всецяло, как се отдаваш на един човек и вървиш с него по пътя, независимо дали е труден или лесен.
Видях как тази жена, която беше безумно изтощена от неговото дълго боледуване и от целия тежък живот, който са водели, тя седна да точи баклава и каза: Изчакай да те изпратя, както е ред, по достойнство и ред, мъжо, с всички салтанати.
За тази възрастна жена и съпругът й, преживели две световни войни и депортацията, Пловдив е станал пристан. Тук преживяват и Втората световна война, напомня д-р Кеворкян, и споделя личния си урок:
По-скоро жертви са тези, на които душите бяха строшени на много малки парченца. За мен най-болезнен е споменът за тъжните очи на тези хора, които таяха болката си – те не говореха много за това какво се е случило там, пазеха го, сякаш да не се повтори.
Д-р Ахавни Кеворкян казва, че затова и тя се опитва да няма нещастни хора, деца, които живеят без родителите си и „скършени клони“.
Още за „Наследството от Текирдах“ може да чуете в интервюто с д-р Ахавни Кеворкян в звуковия файл.
Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...
Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..
Художничката Михаела Иванова отбелязва 35 години творческа дейност с голяма изложба живопис „Моите планини“ в Залите за временни експозиции на Градска художествена галерия Пловдив. Авторката, която живее и твори в родния град, е позната с интереса си към пейзажа и с пътешествията, които осъществява по различни маршрути из българските..
Изложба на Геракси Гераксиев и представяне на каталог в негова памет ще се състои в галерия „Крис“ в Асеновград (18,30 ч.). Изданието „Притчи за живота и любовта“ се посвещава на 50-ата годишнина от рождението на художника Геракси Гераксиев, когото загубихме преждевременно тази година. „Моторът на идеята за този каталог бе да изградим..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела. 4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..