Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ахавни Кеворкян представя книга за дедите си

В деня на майчиния език д-р Ани Кеврокян представя книгата си „Наследството на Текирдах”. В  хайета на Балабанова къща в Стария Пловдив от 18 часа за нея ще говорятписателката Елена Диварова и Донка Налбантова от „Старинен Пловдив“.

Това е пътуване по литературно-документалната нишка на миналото, в което разказът за дедите ми, депортирани от градчето им Текердах през 1915-та година, се преплита с аромати и вкусове от напуснатата родина – разказва д-р Кеворкян, пловдивчанката, която предава на поколенията след нея наследството на дедите й от Армения със съзнанието, че нейните корени вече са в Пловдив.

Майката и езика са на едно и също ниво в човешката душа – допълва авторката пред радио Пловдив в деня на майчиния език 21 февруари. Тя разказва, че баба й я научила как трябва да се обича, как трябва човек да се врече веднъж завинаги и всецяло, как се отдаваш на един човек и вървиш с него по пътя, независимо дали е труден или лесен.

Видях как тази жена, която беше безумно изтощена от неговото дълго боледуване и от целия тежък живот, който са водели, тя седна да точи баклава и каза: Изчакай да те изпратя, както е ред, по достойнство и ред, мъжо, с всички салтанати. 

За тази възрастна жена и съпругът й, преживели две световни войни и депортацията, Пловдив е станал пристан. Тук преживяват и Втората световна война, напомня д-р Кеворкян, и споделя личния си урок:

По-скоро жертви са тези, на които душите бяха строшени на много малки парченца. За мен най-болезнен е споменът за тъжните очи на тези хора, които таяха болката си – те не говореха много за това какво се е случило там, пазеха го, сякаш да не се повтори.

Д-р Ахавни Кеворкян казва, че затова и тя се опитва да няма нещастни хора, деца, които живеят без родителите си и „скършени клони“.

Още за „Наследството от Текирдах“ може да чуете в интервюто с д-р Ахавни Кеворкян в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Надежда Радулова представя "Тук живее Йожи"

Среща-разговор с Надежда Радулова със новия й сборник с разкази „Тук живее Йожи“  организират Литературен фестивал Пловдив чете 2024, издателство „Жанет 45“ и клуб „Фарго“.  Модератор на събитието е Инна Иванова. Надежда Радулова е преводач на поезия и проза от английски, редактор, и преподавател. Автор е на осем стихосбирки...

публикувано на 17.05.24 в 09:03

Цвятко Сиромашки на 70, открива изложбата "Литийно"

С мащабна ретроспективна експозиция в галерия „2019“ на ул. „Гладстон“32 големият български художник и скулптор Цвятко Сиромашки отбелязва своята 70-та годишнина. Правейки паралели духовни паралели между празничните литийни шествия, характерни за Великденските дни, и шествието от творби, създавани от него през годините, той дава название..

публикувано на 16.05.24 в 06:46

Цветан Лазаров с нюансите на светлината в "Аспект"

Галерия „Аспект“ представя художника Цветан Лазаров и неговата експозиция „Светът между черното и бялото“. Тя съдържа 29 платна, подчинени  на идеята за светлината и нейното отсъствие, рисувани през последните две години. „Парадоксално, но това е най-цветната ми изложба досега“, казва авторът, който има над 30 самостоятелни изложби в..

обновено на 15.05.24 в 16:04

„Видения“ на Илия Йончев в „Червеното пони“

В галерия „Червеното пони“ в Стария град се открива изложба „Видения“ на Илия Йончев. Авторът се представя с 15 маслени платна, рисувани през последните 2 години.  В тях художникът използва мъгливия есенен пейзаж, за да одухотвори чудатите си фигури, които знаят своя път през мъглата, макар да си помагат с компаса на романтиката. „В една..

обновено на 15.05.24 в 16:04

Тракийската гробница до град Ветрен вече може да се посети

От месец май Тракийската гробница край Ветрен , община Септември може да се посещава. За Европейската нощ на музеите тази събота ще се проведе беседа в гробницата, която датира от IV Век пр. Хр.  125 000 лева бяха отпуснати за  дейностите по консервация, реставрация и социализация на обекта.  Всички дейности бяха реализирани с финансовата..

обновено на 15.05.24 в 16:03