Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вторите проби потвърдиха тежкото замърсяване на р. Юговска

| обновено на 23.02.20 в 10:32

Силно завишени стойности на свободни цианиди показва анализът на водните проби, взети от незаконната тръба на утаителя към хвостохранилището - Лъки 2. Отчетени са 12 милиграма на литър при норма на отпадъчни води 0,1 милиграма на литър. Аналогични са и анализираните показатели от тръбите, отвеждащи дренажи води –13 милиграма на литър

Данните са на Басейнова дирекция, като бяха оповестени от областния управител на Пловдив Дани Каназирева. Тя коментира, че тези стойности още веднъж потвърждават, че незаконно заустените води са с характер на отпадъчни и са източник на замърсяване на водите в реките Юговска и Чепеларска. 

От направените анализи е установено, че в река Юговска, преди заустването на отпадъчните води от хвостохранилището не се открива наличие на свободни цианиди, а след заустването – тяхната концентрация превишава максимално допустимата концентрация (7 микрограма при норма 5 микрограма). Както бе съобщено по-рано, при устието на река Юговска е установена същата наднормена стойност на свободни цианиди. 

В пробите от всички 7 пункта по р. Чепеларска и р. Марица не са установени концентрации на свободни цианиди.

По случая с поредното замърсяване Каназирева е разговаряла и с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, тъй като министерството е страна по концесионния договор с „Лъки Инвест“ АД и като концедент следи за изпълненията на задълженията на концесионера. 

Министър Теменужка Петкова е разпоредила незабавно извършване на проверка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОбС -Пловдив не разгледа подписката за бул. Санкт Петербург

Общинският съвет остави без разглеждане подписката на местна инициативна група срещу изграждането на нов път в район Тракия, който е продължение на Санкт Петербург от бул. Освобождение до кръговото кръстовище на „Цариградско шосе“ с „Ягодовско шосе“.  От трибуната Любомир Деников от инициативната група обясни, че ако този проект се реализира,..

публикувано на 20.11.25 в 11:37

Николай Савов и Тодор Петков вече са почетни граждани на Пловдив

Без дебати общинските съветници единодушно удостоиха със званието "Почетен гражданин" на Пловдив бившия кмет Тодор Петков и скулптора Николай Савов. Тодор  Петков е дългогодишен обществен и управленски деец, инженер, визионер и човек, отдал професионалния си път на строителството и модерното развитие на Пловдив.  „Тодор Петков е личност с..

публикувано на 20.11.25 в 11:21

В Общинския съвет на Пловдив вече има "Свободен избор"

Новата група в Пловдивския общински съвет вече е факт. Тя носи името "Свободен избор" и в нея членуват доскорошните съветници от "Възраждане". Вчера те вкупом прекратиха членството си и обявиха, че съставят нова група.  Председател на групата на "Свободен избор" е Господин Апостолов, а за заместник-председател на ОбС от новата група беше избрана Елена..

публикувано на 20.11.25 в 10:35

"Свободна зона - Пловдив" остава общинска засега

Предложението за продажбата на акциите в "Свободна зона – Пловдив“ отпадна от днешния дневен ред на Общинския съвет. То беше оттеглено от кмета Костадин Димитров по предложение на бившия кмет и общински съветник от "Съединени за Пловдив" Славчо Атанасов. По думите му, имотът е безценен, може да носи милиони на общината и трябва да се..

публикувано на 20.11.25 в 09:42

Учени и предприемачи в Пловдив обсъждат биоикономиката

„Биоикономиката – потенциал и предизвикателства за региона" е тема на кръгла маса, която ще се проведе в Пловдив. Форумът се организира от Регионалния хъб за биоикономика и се провежда в партньорство с Клъстер Тракия икономическа зона и Лидер.бг.  Събитието ще събере представители на академичните среди, бизнеса, общините, неправителствения..

публикувано на 20.11.25 в 07:30