Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идват 37 милиона лева за строежа на пловдивски стадиони

Предстоят разговори с футболните клубове за разпределението на сумата, заяви зам.- кметът Георги Титюков

| обновено на 27.02.20 в 17:16

Правителството отпусна 37 милиона лева за спортната инфраструктура на Пловдив. Средствата бяха гласувани на заседанието на МС и са предназначени за строежа на стадионите на футболните клубове "Ботев" и „Локомотив".

Парите са осигурени след като кабинетът се отказа от закупуването на нов правителствен самолет. „Мисля, че по този начин нашите ангажименти към спортната общност в Пловдив да до голяма степен изпълнени“, заяви министърът на финансите Владислав Горанов.

Зам.- кметът Гееорги Титюков коментира възможностите за разпределение на средствата, които отпусна  правителството за спортна инфраструктура в Пловдив

Различните футболните клубове има различен прочит как да се случи това, но тепърва предстоят разговори с "Ботев", "Локомотив", "Спартак" и "Марица", отбеляза Титюков.

По думите му  единственото сигурно към момента е , че средства не могат да бъдат насочени към стадион "Тодор Диев", тъй като той е общинска собственост, но е подписан концесионен договор със ФК „Спартак“ .

 Сумата от 37 милиона лева не е достатъчна за стадион „Пловдив“, каза още зам.-кметът.

Титюков подчерта, че има проектна готовност за няколко спортни обекта – спортен комплекс Дунав, който се изгражда в монета, плувния комплекс Младост, както и физкултурни салон на училище „Екзарх Антим Първи“ и Езикова гимназия „Иван Вазов“

Правителството гласува и 25 милиона лева за за изграждане и оборудване на физкултурни салони в 50 училища в цялата страна, от които 39 са общински, а 11 са държавни. Най-голямото е в Пловдив - СУ „Найден Геров“ с 1292 ученици, най-малкото е в Асеновград - ОУ „Ангел Кънчев“ с 393 ученици. 

С реализирането на този първи етап на програмата ще бъдат обхванати 30 554 ученици.

Спортният министър Красен Кралев обясни, че вече има създадени идейни проекти за изграждане на физкултурни салони като прогнозната максимална цена е до 1 милион лева за всеки с включено пълно оборудване и климатизация. 

Проектът предвижда напълно оборудвана зала с от две до четири съблекални, две учителски стаи, треньорска стая, съдийска стая  и складово помещение.

Салонът е с височина от осем метра и обща квадратура на игралното поле от 500 до 700 квадратни метра в зависимост от нуждите и възможностите на училището. Размерът на административната част – от 150 до 220 кв. м. По думите на спортния министър, до двадесет дни се очаква проектите да бъдат напълно и подробно разработени.

Реализацията ще зависи от училищното ръководство, от ръководството на общината, в която се намира училището и от изпълнителя на проекта.

Успоредно със срока за съгласуването ще вървят и процедурите за избора на изпълнител по съответните места. Избраните изпълнители на проектите ще получат напълно и подробно изработен и съгласуван със съответната община проект, който ще бъде готов за изпълнение. “Надяваме се до една година да открием първите физкултурни салони по програмата”, заяви още Красен Кралев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Продължава да се затопля, остава облачно, в Пловдив 12°

Днес преди обяд на места в равнините и поречията ще бъде мъгливо. Над Западна България ще е предимно облачно. Над Източна България ще преобладава слънчево време с временни увеличения на средната и висока облачност. Ще духа слаб вятър предимно от юг-югоизток.  Максималните температури в повечето места ще бъдат между 8° и 13°, за Пловдив - около 12°..

обновено на 26.02.25 в 09:26

Световен ден против тормоза в училище

Всяка година в последната сряда на месец февруари се отбелязва Денят за борба с тормоза в училище. Децата отиват на училище, облечени в розови фланелки, за да се обявят срещу тормоза между съученици и насилието в класните стаи.  Инициативата, позната като „Ден на розовата фланелка“, започва през 2007 година в Канада, а в България се отбелязва от..

обновено на 26.02.25 в 07:20

Посланичка на Европейския климатичен пакт гостува в ПУ

Собственичката на първия български бранд с нулев отпадък „Зелена революция“ („Green Revolucia“) и посланичка на Европейския климатичен пакт Вера Маркова гостува в Пловдивския университет. Тя ще представи публична лекция на тема „Бизнес с нулев отпадък? Устойчиви решения за здравето и природата“.  Маркова ще запознае гостите с каузите, за които тя..

обновено на 26.02.25 в 07:20

Пиян шофьор опита да подкупи полицаи в Пловдив

Пиян шофьор, опитал да подкупи служители при проверка, задържа полицията в Пловдив.  Униформените спрели за проверка на бул. „Васил Априлов“ лек автомобил „Пежо“ с 52-годишен водач. Шофьорът бил във видимо неадекватно нетрезво състояние. С намерение да склони служителите да не го изпробват с дрегер, той пуснал в патрулката няколко банкноти...

публикувано на 25.02.25 в 17:30

При спецакция в Пловдив засякоха над 1400 коли с превишена скорост

180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона.   За времето от 20 до 23 февруари са проверени  над 4 700  леки и  тежкотоварни автомобили. Установените за този период  нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..

публикувано на 25.02.25 в 15:44