Днес вече има истинска битка в Идлиб и първата фаза е за надмощие във въздушното пространство. Сирийската страна първоначално отричаше, но после призна, че било стреляно по тях. Те се опитват да наложат зона забранена за полети над Идлиб, като идеята е да се противопоставят на пълната доминация на турските дронове в небето на Идлиб. Цялата история, от гледна точка на военна тактика, е много интересна. Това заяви геополитическият анализатор и арабист проф. Владимир Чуков.
Турците казват „Ние не се бием срещу Русия, тя не е наша мишена“. Русия също казва, че не се бие срещу Турция, но ако трябва да бъдем чести, това, което го правят сирийците, реално го правят руснаците.
Нещо повече – конкретен повод за започване на тази акция беше ликвидирането на 37 турски войника. Турция иска сирийската армия да се върне на позициите, които са договорени, в съответствие със споразумението в Сочи през 2018. От началото на тази година започна настъпление и около 20% от Идлиб беше заета от сирийската армия с подкрепата на руската авиация.
Русия и Сирия обвиниха Турция, че тя не спазва споразумението от Сочи, защото бе ясно казано, че Турция ще разоръжи фронта Нуса, която бе на първата бойна линия от турска страна. Те казаха „За година и три месеца вие не успяхте да свършите работа, защото там са терористи, затова ние ще свършим това с настъпление.
Проблемът обаче е в това, че тези 20% от сирийската провинция Идлиб съставляват около 4% от Сирийската арабска република, в която живеят около 3 млн човека. В предните етапи на гражданската война всички, които не бяха съгласни с режима на Асад, както и от Правителството в Дамаск, напускаха и се преместваха в Идлиб и тази провинция стана изцяло бунтовническа. Тези хора не желаят да бъдат управлявани от режима на Асад. Така сега ситуацията е коренно различна от предишните военни операции.
Преди населението предпочиташе да живее под контрола на Асад и следваше сирийската армия. Тези напротив – тръгнаха на север към Турция, притиснати от бомбардировките на Русия. Така около 1 млн сирийци отидоха на турската граница, която обаче е затворена и турската жандармерия започна да стреля срещу тях. Този 1 млн днес много трудно може да се справи чисто логистично и хуманитарно. Това е една от причините Ердоган да реши да отвори границите, за да не се носи тежестта само от Турция. И се получава омагьосан кръг.
Само за два дни около 76 000 бежанци са минали границата, а това е инструмент за натиск от Ердоган по отношение на Европа, заяви Чуков.
По-добре е нещата да се решат на масата на преговорите.
Динамиката е толкова голяма, че е необходимо време да се избистрят отделните елементи на кризата с бежанците и съответно позициите на участниците на големите играчи.
Чуйте повече от звуковия файл:
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...