Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не Ердоган, а ЕС е полезният ход за България в тази криза

Полезният ход за президента Ердоган е, той да запази т.н. си лице, като на 5 и 6 март, договори примирие с президента Путин, защото Русия се оказва фактора, от който зависи фактически изхода от сирийската криза


В опасна близост до нашата граница са близо 118 хиляди мигранти, които са напуснали Турция през окръг Одрин, граничещ с България и Гърция. Това съобщи преди час турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу. Гърция съобщава за отблъснати 10 000 мигранти, военни учения по границата и едномесечно прекратяване на приема на документи за убежище.А довечера премиерът Борисов ще има среща с турския президент Ердоган за поредната бежанска и хуманитарна криза, която заплашва Балканите и ЕС. Интересите на страните  коментира експертът по сигурност и международни отношения Димитър Гърдев.

Гърдев припомни, че това, кото сега прави Ердоган това шантажиране, не го прави за първи път. Направи го още при първата операция  срещу Сирия срещу кюрдите, когато каза, че ще шантажира Европа, ако не признаят акцията. 

Според Гърдев, ако тази политика на Ердоган  продължава, може да се стигне и до разваляне на Споразумението за бежанците между Турция и ЕС. Но и предположи, че той може да преосмисли действията си, и да спре,  защото, въпреки че в момента в страната има около 2,5 милиона бежанци/ никой не знае колко точно са /, от  друга страна икономическото положение в Турция не е добро, турската лира девалвира с около 40 %, а с последната шеста акция, Турция води  шест войни.

Целите на Ердоган са максималистични и нереални, по странен начин той иска  иска ЕС да припознае войните, които той води, като случая с провинция Идлиб, в която  всъщност няма кюрди. Затова и исканията му Европа да покрива и разходите му са несериозни, каза още Гърдев като  даде няколко примера от сложните взаимоотношения  на различни държави и организации в казуса, като Гърция,  ООН, НАТО и ЕС. 

С последния ход на Ердоган гръмна и балона от Споразумението, че ще предпазва Европа от бежанците. Той шантажира държави като Германия, Франция, Италия и Австрия, но   тази политика застрашава и България, той шантажира и България. Защото  показва, че няма да опази интересите на България.

Полезният ход на България идва единствено  от ЕС, от европейската помощ, а не от балканските договорки. Помощ от  увеличението  числеността на Фронтекс - мисията, която има тук от 60 човека, може да се увеличи скоростно до 500.  

 В икономически план  финансова помощ  за доизграждане на съоръжения, или настаняване на бежанци. И  в дипломатически и външнополитически план, отново да разчитаме на ЕС, защото видяхме, оставена  сама България срещу един  амбициозен   съсед,  това не доведе до полезен резултат.

А от друга гледна точка, полезният ход  за президента Ердоган е,  той да запази т.н. си лице, като на 5 и 6 март, договори примирие с президента Путин, защото Русия се оказва фактора, от който зависи фактически изхода от сирийската криза.

Интервюто с Димитър Гърдев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39