Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган няма интерес от конфронтация с ЕС

На този етап предполагам, че е малко вероятно президентът Ердоган да седне на една маса с гръцките лидери. Усилията на премиера Борисов са в добрия тон на добросъседските отношения и най-малкото, това ще бъде и актив за Борисов. Това заяви главният редактор на сайта „Обзор нюз“  Мехмед Юмер.

Но от друга страна, няма как ние сами да се справим с проблема, който трябва да се реши генерално. Все пак това беше добър опит за голяма дипломация от наша страна, но турският президент сам решава с кого да се среща и с кого – не.

По думите на Юмер, кризата не е от вчера.

 Тя започна още през 2011, когато бежанците прииждаха и преминаваха през турска територия и никой не обръщаше внимание. От всичко това  през годините се получи натрупване. Но  последните драматични ситуации от гледна точка на потърпевшите хора, бяха предначертани през 2018 г., когато президентите на Турция и Русия трябваше ясно да отработят план за решаване на проблема Идлиб.

Проблемът е в това, че Русия и Дамаск гледат на тези формирования под общото название „Сирийска свободна армия“ като на терористични групировки, които заплашват още от 2011 г.официален Дамаск. От друга страна пък Анкара ги поощряваше от самото начало. Явно, договорката беше Анкара вече да помисли за коренно решаване на този проблем, тъй като Асад си връща земите и това е логично, защото държавата е Сирия.

Путин е прав, че освен Русия, никой там не е легитимен представител, защото Русия бе поканена от официален Дамаск.  Проблемът назряваше още тогава и понеже всички, и особено Анкара,  очакваха  да се реши този проблем чрез диалог между двамата лидери, проблемът сега не ме изненадва. Той бе отложен във времето.

За наше успокоение, от предстоящата среща на 5 март между Путин и Ердоган можем да очакваме поне да се договорят за основните политики оттук нататък. Но това много зависи от поведението на турския президент, който сега „навива пружината“, мислейки си, че едва ли не, след като имаше сближаване с Русия, днес очаква в Идлиб да му помогнат НАТО и Западът, за да се извоюва неговата независимост от сближаването му с Русия. Той отиде далеч в това сближаване с Москва и ще му бъде много трудно.

Русия иска  Турция да не се ангажира в Идлиб. А Ердоган знае, че ако отстъпи от Идлиб, Асад ще настъпи към Африн. Турция се намира в чужда територия и Асад с право ще търси по всякакъв начин да отвоюва своите земи от групировките, които са разклонение на „Ал Кайда“.

Ердоган няма интерес да се конфронтира с ЕС, въпреки че от него може да се очаква всичко. Въпреки че ЕС е четвъртият по големина икономически партньор на Турция, изглежда че Ердоган не е в етап да премисля ходове в бъдеще, колкото да спечели победа за себе си в моментната ситуация.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45