На този етап предполагам, че е малко вероятно президентът Ердоган да седне на една маса с гръцките лидери. Усилията на премиера Борисов са в добрия тон на добросъседските отношения и най-малкото, това ще бъде и актив за Борисов. Това заяви главният редактор на сайта „Обзор нюз“ Мехмед Юмер.
Но от друга страна, няма как ние сами да се справим с проблема, който трябва да се реши генерално. Все пак това беше добър опит за голяма дипломация от наша страна, но турският президент сам решава с кого да се среща и с кого – не.
По думите на Юмер, кризата не е от вчера.
Тя започна още през 2011, когато бежанците прииждаха и преминаваха през турска територия и никой не обръщаше внимание. От всичко това през годините се получи натрупване. Но последните драматични ситуации от гледна точка на потърпевшите хора, бяха предначертани през 2018 г., когато президентите на Турция и Русия трябваше ясно да отработят план за решаване на проблема Идлиб.
Проблемът е в това, че Русия и Дамаск гледат на тези формирования под общото название „Сирийска свободна армия“ като на терористични групировки, които заплашват още от 2011 г.официален Дамаск. От друга страна пък Анкара ги поощряваше от самото начало. Явно, договорката беше Анкара вече да помисли за коренно решаване на този проблем, тъй като Асад си връща земите и това е логично, защото държавата е Сирия.
Путин е прав, че освен Русия, никой там не е легитимен представител, защото Русия бе поканена от официален Дамаск. Проблемът назряваше още тогава и понеже всички, и особено Анкара, очакваха да се реши този проблем чрез диалог между двамата лидери, проблемът сега не ме изненадва. Той бе отложен във времето.
За наше успокоение, от предстоящата среща на 5 март между Путин и Ердоган можем да очакваме поне да се договорят за основните политики оттук нататък. Но това много зависи от поведението на турския президент, който сега „навива пружината“, мислейки си, че едва ли не, след като имаше сближаване с Русия, днес очаква в Идлиб да му помогнат НАТО и Западът, за да се извоюва неговата независимост от сближаването му с Русия. Той отиде далеч в това сближаване с Москва и ще му бъде много трудно.
Русия иска Турция да не се ангажира в Идлиб. А Ердоган знае, че ако отстъпи от Идлиб, Асад ще настъпи към Африн. Турция се намира в чужда територия и Асад с право ще търси по всякакъв начин да отвоюва своите земи от групировките, които са разклонение на „Ал Кайда“.
Ердоган няма интерес да се конфронтира с ЕС, въпреки че от него може да се очаква всичко. Въпреки че ЕС е четвъртият по големина икономически партньор на Турция, изглежда че Ердоган не е в етап да премисля ходове в бъдеще, колкото да спечели победа за себе си в моментната ситуация.
Чуйте повече от звуковия файл:
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..