Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ердоган няма интерес от конфронтация с ЕС

На този етап предполагам, че е малко вероятно президентът Ердоган да седне на една маса с гръцките лидери. Усилията на премиера Борисов са в добрия тон на добросъседските отношения и най-малкото, това ще бъде и актив за Борисов. Това заяви главният редактор на сайта „Обзор нюз“  Мехмед Юмер.

Но от друга страна, няма как ние сами да се справим с проблема, който трябва да се реши генерално. Все пак това беше добър опит за голяма дипломация от наша страна, но турският президент сам решава с кого да се среща и с кого – не.

По думите на Юмер, кризата не е от вчера.

 Тя започна още през 2011, когато бежанците прииждаха и преминаваха през турска територия и никой не обръщаше внимание. От всичко това  през годините се получи натрупване. Но  последните драматични ситуации от гледна точка на потърпевшите хора, бяха предначертани през 2018 г., когато президентите на Турция и Русия трябваше ясно да отработят план за решаване на проблема Идлиб.

Проблемът е в това, че Русия и Дамаск гледат на тези формирования под общото название „Сирийска свободна армия“ като на терористични групировки, които заплашват още от 2011 г.официален Дамаск. От друга страна пък Анкара ги поощряваше от самото начало. Явно, договорката беше Анкара вече да помисли за коренно решаване на този проблем, тъй като Асад си връща земите и това е логично, защото държавата е Сирия.

Путин е прав, че освен Русия, никой там не е легитимен представител, защото Русия бе поканена от официален Дамаск.  Проблемът назряваше още тогава и понеже всички, и особено Анкара,  очакваха  да се реши този проблем чрез диалог между двамата лидери, проблемът сега не ме изненадва. Той бе отложен във времето.

За наше успокоение, от предстоящата среща на 5 март между Путин и Ердоган можем да очакваме поне да се договорят за основните политики оттук нататък. Но това много зависи от поведението на турския президент, който сега „навива пружината“, мислейки си, че едва ли не, след като имаше сближаване с Русия, днес очаква в Идлиб да му помогнат НАТО и Западът, за да се извоюва неговата независимост от сближаването му с Русия. Той отиде далеч в това сближаване с Москва и ще му бъде много трудно.

Русия иска  Турция да не се ангажира в Идлиб. А Ердоган знае, че ако отстъпи от Идлиб, Асад ще настъпи към Африн. Турция се намира в чужда територия и Асад с право ще търси по всякакъв начин да отвоюва своите земи от групировките, които са разклонение на „Ал Кайда“.

Ердоган няма интерес да се конфронтира с ЕС, въпреки че от него може да се очаква всичко. Въпреки че ЕС е четвъртият по големина икономически партньор на Турция, изглежда че Ердоган не е в етап да премисля ходове в бъдеще, колкото да спечели победа за себе си в моментната ситуация.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49