Повече от два пъти са се увеличили опитите за нелегално пресичане на границата между Турция и Гърция за последното денонощие. По данни на ООН около 13 000 души са блокирани в буферната зона, но Гърция твърди, че те са над 15 000. Остава масираното присъствие на армия и полиция на границата, където вече седмица продължават сблъсъците с мигрантите, които искат да продължат пътя си към Западна Европа. За мигрантския натиск по границите на ЕС и защо се стигна в този момент до него - коментарът е на политолога доц. Даниел Смилов.
Свидетели ли сме на поредната бежанска вълна насочена към Евмропа?
Не е сравнимо с вълната от 2015 година, но президентът на Турция иска да използва мигрантите и бежанците за натиск към ЕС. Дали този подход е най-удачен? В Турцияя има около 4 мил. бежанци от Сирия, и се грижи за тях. ЕС има споразумение с Турция, дадени са 3 милиарда и са уговорени още толкова. Това е работещ модел. Оптималният вариант е възстановяване на този модел, а някои аспекти да бъдат предоговорени. Това е здрава основа, на която меже да се стъпи.
Какви са теориите? Има ли конспиративен елемент?
Турция остана изолирана в Сирия. Сега с Русия са противници, още обтегна отношенията си със САЩ и ЕС. Използва бежанците като лост. Да се има предвид, че политическата ситуация е друта. Германия направи еднократен акт и прие 1 мил. бежанци. Сега е сменена политиката и на Гърция по охрана на външната граница с Турция. Проблемът ще бъде решен, ако се преговаря и задейства силата на дипломацията. Русия и Турция трябва да намерят решение на проблема за провинция Идлиб. Имат интерес да стигнат до споразумение.
Основно мигрантите и бежанците предпочитат пътя през Гърция към Европа. Всичко зависи от договореностите на ЕС с Турция и Ердоган, както между Русия и Турция.
Интервюто с политолога доц. Даниел Смилов е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..