Преди 7 години написах книгата „Ти вярваш“, в която е описан епизодът с предотвратеното изпращане на пловдивските евреи в лагерите на смъртта в Полша благодарение на намесата на гражданите и на пловдивския митролополит Кирил. Това разказа Леа Коен - писател и бивш дипломат по повод Деня на Паметта, който се отбелязва на 10 март.
Тя подчерта, че БПЦ е единствената институция, която от 1940 г. до края на преследването на евреите винаги е оставала на категорична позиция в защита на българските граждани от еврейски произход.
Две са изключителните фигури в тази книга и в събитията – пловдивският митрополит Кирил и Софийският – Стефан. Това са мощни водачи, на които до голяма степен се дължи онзи развой на събитията и спасението на евреите..
Митрополит Кирил не се е застъпвал само един път за евреите. Той е имал непрекъсната активна дейност. Ходил е до полицейския участък и е извадил от там трима еврейски младежи-ремсисти. В еврейската памет за него има специален мемориал.
Мое лично убеждение е, но то е и на Института за изследване на Холокоста във Вашингтон, че българската държава е имала силен инструмент да помогне на своите граждани, „администрирани“ или „присъединени“ , в съответствие с терминологията, в Беломорска Тракия и Вардарска Македония, които са били депортирани. По онова време обаче в терминологията на Цар БорисІІІ --- се говори за „окупирани“ от нашите войски територии. На всички народи там се е дало правото на български граждани, с изключение - на евреите.Така те са останали без права и фактът се е превърнал в техен билет към лагерите на смъртта.
Коен подчерта, че отговорността на Българската държава по отношение на това население е голяма.
А историята на знаменитото семейство Арие е интересна с това, че едно и също лице - Рафаел Арие, през 1932 г.,когато е отвлечен от антисемити – легионери, е малтретиран, а българският съд и българският прокурор искат в същото време от съда тези хора да бъдат наказани не по общото наказателно право, а за насилие над евреи. С това дело българската държава може да се гордее. Във време, когато Европа е заразена от вируса на антисемитизма, в България правосъдието е намерило сили да се противопостави на антисемитизма.
Но 10 години по-късно същото това семейство бива наказано в един чисто антисемитски процес и е осъдено на смърт, разказа Коен.
Тя подчерта и изключителната отговорност, с която СУ "Климент Охридски" се отнесе към проблема "антисемитизъм" и в резултат отне титлите „доктор хонорис кауза“ на четирима зловещи нацисти.
Това очиства нашето съзнание и съзнанието на младите хора, които не знаят какво се е случило тогава и къде са границите между допустимо и недопустимо. Актът е символичен, но той има голямо значение.
За съжаление, антисемитизмът е едно невидимо чудовище, което има свойството да се мултиплицира през последните 15 години. И въпреки че в България днес има около 1500 евреи, това не е невинно зло. То е част от проблема на българското общество и демокрация и затова трябва, когато се забелязва, да се прочиства.
Цялото интервю – в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..